Data: 2015-07-28 Intel Compute Stick w tańszej wersji z Ubuntu Firma Intel kilka miesięcy temu wprowadziła do sprzedaży swój nowy mini komputer w postaci dongle'a HDMI. Sprzęt o nazwie Compute Stick wyposażony jest w system Windows 8.1 i kosztuje 150 dolarów. Teraz do sklepów trafi wersja z OS Ubuntu Linux, która będzie wyceniona na 100 dolarów.
Nowy komputer ma otrzymać procesor czterordzeniowy Intel Atom Z3735F z rodziny Bay Trail, pełnowymiarowy port USB 2.0, microUSB (zasilanie), czytnik kart pamięci, Bluetooth oraz WiFi 802.11n. Będzie on pracował pod kontrolą systemu operacyjnego Ubuntu 14.04.2 LTS 64-bity. Oprócz zmiany oprogramowania producent także obciąż pamięć RAM z 2 GB do 1 GB oraz pamięć flash, która teraz ma pojemność zaledwie 8 GB (zamiast 32 GB). Z tego tylko 1 GB pozostaje nam do dyspozycji na nasze dane.
Intel Compute Stick wydaje się być dobrym rozwiązaniem dla osób, które szukają bardzo taniego komputera, a nie stawiają na wysoką wydajność.
Uważasz ten news za ciekawy? Udostępnij go innym! Wstecz
Intel Compute Stick w tańszej wersji z Ubuntu - Recenzje, opinie i komentarze
Ocena: 5.5 / 6 - 4 opinie
Jarek ·
Komputer oprogramowaniem stoi, nie hardwarem. Pozdrawiam zapartych linuxowców ze swoim wiecznie dojrzewającym systemem!
Użytkownik Linuksa ·
Pozdrawiam Jarku i Ciebie- bo jakoś przez kilkanaście ostatnich lat nie widziałem działającej kopii innego systemu operacyjnego, niż system oparty o Linux.
Jeśli natomiast cieszą Ciebie dojrzałe niebieskie ekrany, dojrzałe niszczenie struktury plików, dojrzała konieczność reinstalacji systemu co pół roku, lub też dojrzałe oddanie dostępu do swojego komputera służbom specjalnym i radosnym hackerom z całego świata, to oczywiście pozostaje się tylko radować Twoim szczęściem.
Użytkownik Windowsa ·
@Użytkownik Linuksa: Ty chyba serio nie wiesz co piszesz... 1. Jakbym na linuxie błędów nie widział... Na win przynajmniej wiem od razu co mi nie działa i mogę to naprawić a nie przeglądam tydzień jakieś chore pliki z logami bo nawet system nie jest w stanie mi powiedzieć w PROSTY sposób co nie działa a na końcu i tak okaże się, że nie działa i nie będzie działać bo nie ma jakiegoś sterownika albo jest niekompatybilny albo napisany tak że najchętniej to bym go usunął razem z moim sprzętem. 2. Od win 7 do win 10 instalowałem system 3 razy - za każdym razem przy zmianie OS. 3. Jeśli użytkownik jest świadomy to nikomu dostępu do swojego komputera nie odda. Dla każdego użytkownika domowego konfiguracja pakietu internet security będzie o wiele łatwiejsza niż iptables... Uaktualnianie jądra też jest bardzo przystępnym procesem by mieć zabezpieczony i aktualny system, nie mówiąc o pozostałych jego fragmentach - posiadanie aktualnej wersji oprogramowania daje zawsze większe bezpieczeństwo a cały proces uaktualniania linuxa dla normalnego użytkownika jest po prostu niezbyt przystępny 4. Niszczenie struktury plików? Nie mam nic do zarzucenia NTFS, zresztą tak samo jak ext3/4. Mam natomiast do zarzucenia sporo standardowi FHS bo skoro już ktoś coś wymyślił i nazwał standardem, to dlaczego niektóre dystrybucje mają to gdzieś? Nawet różne wersje tej samej aplikacji trzymają swoje pliki w różnych miejscach. Podsumowując - Windows jest dla mnie DUŻO bardziej przystępny i wcale nie czuję się z tego powodu gorszy. Mój poziom frustracji przy próbie instalacji niektórych urządzeń lub aplikacji na linuxie (a niestety z racji mojej pracy czasami muszę) osiąga takie maximum, że na dźwięk zdania 'linux jest lepszy' mam ochotę wyrzucić to cholerstwo za okno i w ślad za tym jakiś 20tonowy złom by nikt tego już nigdy stamtąd nie wygrzebał.
Piotr ·
@Użytkownik Linuksa: A ja lubię sobie pograć i nie widziałem żadnej z moich ulubionych gier napisanej pod Linux'a. Ostatni niebieski ekran jaki widziałem był spowodowany błędem w sterowniku, który nie został stworzony przez Microsoft. Gwarantuje też, że ktoś, kto doprowadzi do konieczności reinstalacji systemu po pół roku, zaorze Linux'a w miesiąc :). Rozumiem, że pod Linux'em wszystko działa nawet przy błędach w oprogramowaniu. Co mi po sprzęcie na którym będę sobie przełączał 10 wirtualnych pulpitów, a na każdym z nich nie będzie nic ciekawego?
Copyright © 2002-2022 by ProLine. Wszelkie prawa zastrzeżone.