Po sieci krążą obecnie pogłoski głoszące, że architektura procesora Rocket Lake firmy Intel będzie dostępna z maksymalnie ośmioma rdzeniami i grafiką Intel Xe. Oczywiście, zawsze warto brać takie pogłoski z przymrużeniem oka, ale pochodzą one od użytkownika sharkbay z forum PTTWeb, który wcześniej był dość wiarygodny.

Do tej pory naprawdę wiedzieliśmy tylko, że Rocket Lake jest następcą Intela Comet Lake (który również jeszcze nie ujrzał światła dziennego) i prawdopodobnie będzie ostatnim procesorem obsługującym proces produkcyjny 14 nm, zanim Intel przejdzie na 10 nm.

Według sharkbay będą dostępne układy Rocket Lake-U dla urządzeń mobilnych i Rocket Lake-S dla systemów stacjonarnych. Pierwszy będzie miał do sześciu rdzeni, podczas gdy drugi będzie miał do ośmiu rdzeni. Zauważ, że podobno Comet Lake oferuje 10 rdzeni na tym samym TDP - 125W, więc na pozór wydaje się to krokiem wstecz dla Intela.

Wygląda jednak na to, że Rocket Lake, oparte na nowszej architekturze Willow Cove zamiast Skylake, oferuje inne ulepszeni. Na przykład, istnieje podobno obsługa AVX-512 w porównaniu z AVX-256 Comet Lake, podobno Rocket Lake ma prędkość DDR4 2933 MHz w porównaniu do 2666 MHz Comet Lake, przy prędkości LPDDR4x zwiększonej do 3733 MHz w porównaniu do 2933 Comet Lake MHz. Potencjalnie Intel mógłby również dążyć do wysokich częstotliwości taktowania z Rocket Lake, co tłumaczyłoby to samo napięcie co Comet Lake. Istnieje również implementacja grafiki Intel Xe / Gen12, której Comet Lake prawdopodobnie nie zaoferuje.

Wiele już powiedziano o możliwościach Intel Xe. Na razie należy to uznać jako pogłoski. W końcu mówimy o zmianach, które wejdą w życie dopiero po pewnym czasie. Rocket Lake jest spodziewany dopiero w 2021 r., A Kometa przybywa w 2020 r. Jednak takie plotki są dość prawdopodobne. Na przykład są one dość starannie powiązane ze zmienioną mapą drogową Intela, która została wydana na początku tego roku, a sharkbay był dokładny w przeszłości odnośnie przecieków.

Biorąc pod uwagę rosnącą dominację AMD i udaną wydajność dzięki Ryzen Threadripper, spodziewaj się, że Intel potencjalnie wprowadzi kilka poprawek, aby odzyskać pozycję na rynku.