Dyski SSD to obecnie jedne z najlepszych rozwiązań pamięci masowych dla komputerów. Dyski SSD oferują znacznie wyższą prędkość odczytu i zapisu w porównaniu do tradycyjnych dysków twardych (HDD). Dzięki temu system operacyjny uruchamia się szybciej, aplikacje ładowane są natychmiastowo, a operacje odczytu/zapisu plików są znacznie szybsze. Ogólnie rzecz biorąc, korzystanie z komputera z dyskiem SSD jest odczuwalnie bardziej responsywne i płynne.

 

Czy opłaca się wymienić dysk HDD na SSD

Dyski SSD charakteryzują się wysoką wydajnością, szczególnie w przypadku operacji odczytu/zapisu losowego. Mają one niskie opóźnienia i szybki czas dostępu do danych, co przekłada się na szybsze uruchamianie programów, kopiowanie plików i ogólnie płynniejsze działanie systemu. Dyski SSD nie mają ruchomych części mechanicznych, w przeciwieństwie do tradycyjnych dysków HDD, co oznacza, że są one znacznie cichsze w działaniu. Ponadto, ze względu na brak ruchomych części, generują one także mniej ciepła, co przyczynia się do utrzymania niższej temperatury wewnątrz komputera.  Dyski SSD są bardziej odporne na wstrząsy, upadki i drgania w porównaniu do dysków HDD, ponieważ nie mają ruchomych części mechanicznych.  Dyski SSD zużywają mniej energii niż tradycyjne dyski HDD, co może przekładać się na dłuższy czas pracy na baterii w przypadku laptopów. Ponadto, ze względu na swoją niewielką wielkość, dyski SSD są idealne do montażu w laptopach, ultrabookach i kompaktowych desktopach, gdzie oszczędność miejsca jest istotna. Podumowując odpowiedź jest jednoznaczna - zdecydowanie opłaca się wymienić dysk HDD na SSD.

Jaki dysk SSD M2 czy SATA

Najcześciej spotykane rodzaje dysków SSD, to modele SATA w formacie 2,5 cala oraz dyski SSD pod złącze M.2 na protokole NVMe. Wybór między dyskiem SSD SATA a NVMe zależy od Twoich potrzeb, budżetu oraz tego, czy Twój system posiada złącze M.2 pod nową generację dysków NVMe. Dyski SSD SATA 2.5 cala są bardziej powszechne w starszych systemach komputerowych oraz laptopach. Są one podłączane do portu SATA na płycie głównej i oferują znacznie wyższą wydajność od tradycyjnych dysków HDD, ale nie osiągają tak wysokich prędkości transferu jak dyski NVMe. Dyski SSD SATA są nadal bardzo dobrym wyborem dla większości użytkowników, zwłaszcza jeśli chodzi o codzienne zadania, takie jak ładowanie systemu operacyjnego, uruchamianie aplikacji i przesyłanie plików. Z kolei dyski SSD M.2 NVMe wykorzystują interfejs PCI Express (PCIe) i oferują znacznie wyższe prędkości transferu danych niż dyski SATA. Są one idealne dla profesjonalistów, którzy pracują z dużymi plikami multimedialnymi, twórców treści wideo i graczy, którzy wymagają szybkiego wczytywania gier. Dyski NVMe są obecnie dodatkowo w bardzo podobnych cenach jak dyski SSD SATA 2.5 a czasami nawet tańsze, także jeśli składasz nowym zestaw komputerowy i potrzebujesz najwyższej wydajności, to zdecydowanie warto pójść w stronę dysków SSD M.2 NVMe. 

 

SSD M.2 NVMe Gen3 czy Gen4

Interfejs PCIe generacji 4 zapewnia dwukrotnie większą szybkość przesyłu danych w porównaniu z interfejsem PCIe generacji 3, umożliwiając urządzeniom obsługującym PCIe gen. 4 znacznie szybsze przesyłanie danych. Szybkość działania interfejsu PCIe generacji 3 wynosi 8 GT/s (gigatransferów na sekundę), co przybliża się do prędkości 1 GB/s na linii PCIe. W kontraście do tego, interfejs PCIe generacji 4 działa z prędkością 16 GT/s, co oznacza około 2 GB/s (gigabajty na sekundę) przepustowości na linii PCIe. Czy tak spore różnice w przepustowości oraz samej prędkości odczytu/zapisu będą odczuwalne? Wszystko zależy od zastosowania. O ile podczas uruchamiania systemu, programów, gier, ładowania w nich poziomów róznice mogą być nawet całkowicie nieodczuwalne, o tyle podczas pracy z zapisywaniem i kopiowaniem dużych plików ważących pod kilkanaście czy kilkadziesiąt gigabajtów, bądź dyski generacji 4 wykonają te zadania najczęsciej 2x szybciej od dysków generacji 3. Należy jednak mieć tutaj na uwadze fakt, że dyski generacji 3 zadania te wykonają również bardzo szybko, bo to czy czas kopiowania będzie trwał 10 sekund czy 20 sekund wielkiej róznicy podczas codziennej pracy nam to raczej nie zrobi. W przypadku ograniczonego budżetu na zakup dysku SSD M.2 NVMe, wybór generacji 3 jest nadal bardzo dobrym wyborem. W przypadku najwydajniejszych systemów komputerowych warto jednak postawić na dyski generacji 4, tym bardziej że ich cena nie jest znacząco wyższa od poprzedniej generacji. W przypadku dysków SSD M.2 NVMe Gen4 należy tylko pamiętać, aby nasza płyta główna i procesor obsługiwały PCI-Express 4.0

 

Czy dyski SSD są awaryjne?

Dyski SSD mają reputację jako bardziej niezawodne niż tradycyjne dyski twarde (HDD) ze względu na swoją konstrukcję bez ruchomych części mechanicznych. Jednak jak każde urządzenie, również dyski SSD mogą ulegać awariom. Dyski SSD mająograniczoną liczbę cykli zapisu, co może prowadzić do zużycia komórek pamięci i spadku wydajności w dłuższym okresie czasu. Obecnie większość dysków SSD ma wbudowane technologie zarządzania trwałością, takie jak TRIM i wear-leveling, które pomagają zwiększyć żywotność dysku i równomierne rozłożyć obciążenie zapisu na wszystkie komórki pamięci. Większość nowoczesnych dysków SSD ma wbudowane narzędzia diagnostyczne, które umożliwiają monitorowanie stanu dysku. Regularne skanowanie i sprawdzanie kondycji dysku SSD może pomóc w wykrywaniu wczesnych objawów awarii i podjęciu odpowiednich działań zapobiegawczych. Wybór renomowanego producenta dysków SSD o dobrej reputacji może wpłynąć na niezawodność produktu. Ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z recenzjami i ocenami różnych modeli dysków SSD oraz sprawdzić, czy producent oferuje odpowiednie wsparcie techniczne i gwarancję.

Polecane dyski SSD M.2 NVMe

Czym się kierowaliśmy podczas wyboru dysków SSD M.2 NVMe do naszego zestawienia polecanych? Przede wszystkim opłacalnością, bardzo dobrym stosunkiem ceny do wydajności oraz oczywiście skupialiśmy się na samych sprawdzonych przez rynek konsumecnki konstrukcjach. Dodatkowymi istotnymi cechami na które zwracaliśmy uwagę, to gwarancja producenta, wsparcie serwisowe producenta, przewidziana przez producenta żywtoność dysku (MTBF) oraz wartość cykli zapisu TBW (Total Bytes Written) - oczywiście im deklarowane przez producenta wartości są wyższe, tym lepiej dla nas. 

Lexar NM620 M.2 PCIe NVMe Gen3

Propozycja od Lexar to bez wątpinia najczęściej wybierany dysk SSD M.2 NVMe przy ograniczonym budżecie. Bardzo dobry stosunek ceny do wydajności jak i również pojemności, bo za model o pojemności 1TB przyjdzie nam zapłacić raptem nieco ponad 200 zł, więce niewiele więcej niż za standardowy dysk talerzowy HDD o tej samej pojemności. Idealne rozwiązanie do komputerów stacjonarnych oraz laptopów, które wykorzystywane są na użytek domowy, do gier oraz również do pracy biurowej. 

 

  • Interfejs: M.2 PCIe Gen3x4 NVMe
  • Pamięci: 3D TLC
  • Pamięć DRAM: brak
  • Prędkość odczytu: do 3300 MB/s
  • Prędkość zapisu: do 3000 MB/s
  • TBW: do 1000 TB
  • MTBF: 1 500 000 godzin
  • Format: M.2 2280
  • Gwarancja producenta: 60 miesięcy

 

 

Zmniejszone zużycie energii oraz stabilne działanie sprawiają, że jedno naładowanie baterii w laptopie wystarczy na dłużej niż ma to miejsce w porównaniu do pracy tradycyjnych dysków twardych. Wszystkie projekty produktów Lexar przechodzą szeroko zakrojone testy w laboratoriach jakości Lexar, w których znajduje się ponad 1100 urządzeń cyfrowych, aby zapewnić wydajność, jakość, kompatybilność i niezawodność.

 


WD Blue SN570 M.2 PCIe NVMe Gen3

Kolejna bardzo mocna propozycja dysku SSD M.2 NVMe generacji trzeciej - WD Blue SN570. Dla wielu z Was porzpedni producent Lexar może być mało znany (choć wcale takim nie jest). Dlatego przedstawiamy Wam w tym zestawieniu model jednego z liderów i najbardziej rozpoznawalnych producentów dysków czyli Western Digital. Modele oferujące prędkość odczytu aż do 3500 MB/s i zapis do do 3000 MB/s. Również wysoki wspóczynnik MTBF oraz aż pięcioletnia gwarancja producenta. 

 

  • Interfejs: M.2 PCIe Gen3x4 NVMe
  • Pamięci: 3D TLC
  • Pamięć DRAM: brak
  • Prędkość odczytu: do 3500 MB/s
  • Prędkość zapisu: do 3000 MB/s
  • TBW: do 900 TB
  • MTBF: 1 500 000 godzin
  • Format: M.2 2280
  • Gwarancja producenta: 60 miesięcy

 

 

Zaprojektowane z myślą o trwałości dyski WD Blue SN570 zapewniają niezawodną ochronę danych, umożliwiając jednoczesne monitorowanie stanu dysku za pomocą dostępnej do pobrania aplikacji Western Digital SSD Dashboard. Oprogramowanie Acronis True Image for Western Digital tworzy kopie zapasowe wszystkiego, od systemów operacyjnych i aplikacji po ustawienia i pliki projektów na komputerach PC

 


Lexar NM710 M.2 PCIe NVMe Gen4

Pierwszy przedstawicie generacji czwartej w naszym zestawieniu - dysk SSD Lexar NM710. Co przemawia za tą konstrukcją? Stosunek ceny do wydajności, który w naszym zestawieniu polecanych dysków SSD jest jednym z najważniejszych czynników, który bierzemy pod uwagę. Co prawda nie jest to najszybszy dysk SSD na rynku (i nawet do tego nie aspiruje), ale jest on w stanie zapewnić bardzo wysoką wydajność dla wielu nawet tych najbardziej wymagających uzytkoników przy wcale nie tak wysokiej cenie. Sekudna w tą czy w tamtą względem szybszych ale i jednocześnie droższych modeli, dla wielu z Was nie zrobi przecież żadnej różnicy. 

 

  • Interfejs: M.2 PCIe Gen4x4 NVMe
  • Pamięci: 3D TLC
  • Pamięć DRAM: brak
  • Prędkość odczytu: do 5000 MB/s
  • Prędkość zapisu: do 4500 MB/s
  • TBW: do 1200 TB
  • MTBF: 1 500 000 godzin
  • Format: M.2 2280
  • Gwarancja producenta: 60 miesięcy

 

 

Dzięki technologii HMB 3.0 i SLC cache dyski SSD Lexar NM710 M.2 2280 PCIe Gen4x4 NVMe przyspieszy Twój system dzięki wyższym prędkościom transferu i szybszemu uruchamianiu. Lexar NM710 M.2 2280 PCIe Gen4x4 NVMe, jest o ponad 40% szybszy niż dysk SSD PCIe 3.0 i zapewnia wyższe prędkości transferu do 5000 MB/s przy odczycie i 4500 MB/s przy zapisie.

 


ADATA LEGEND 960 M.2 PCIe NVMe Gen4

Co prawda w naszym zestawniu brakuje legendy jakim jest (może był?) dysk ADATA SX 8200 Pro, ale jest za to ADATA LEGEND 960. Dysk generacji czwartej oferujący niesamowite prędkości odczytu 7400 MB/s oraz zapisu do 6800 MB/s. Dyski ADATA LEGEND 960 mogą być używane z konsolami PS5 jako rozszerzenie pamięci. Dyski te wyposażone dodatkowo zostały w pamięć DRAM, co poprawi buforowanie orazktóra będzie miała również wpływ na wydłużenie żywotności dysków podczas mocnej eksploatacji. 

 

  • Interfejs: M.2 PCIe Gen4x4 NVMe
  • Pamięci: 3D TLC
  • Pamięć DRAM: Tak
  • Prędkość odczytu: do 7400 MB/s
  • Prędkość zapisu: do 6800 MB/s
  • TBW: do 1560 TB
  • MTBF: 1 500 000 godzin
  • Format: M.2 2280
  • Gwarancja producenta: 60 miesięcy

 

 

Oprogramowanie SSD Toolbox firmy ADATA umożliwia monitorowanie kondycji dysku i pozostałego okresu żywotności dzięki atrybutom S.M.A.R.T. (ang. Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology). Umożliwia także monitorowanie bieżącej temperatury działania, pojemności i całkowitej ilości zajętego miejsca, a także aktualizowanie oprogramowania sprzętowego.

 


Kingston KC3000 M.2 PCIe NVMe Gen4

Prawdopodobnie najczęściej wybierany dysk SSD M.2 NVMe Gen4 przez najbardziej wymagających użytkowników. Bezkopromisowa wydajność zapewniająca prędkości odczytu do 7000 MB/s oraz zapisu do 7000 MB/s. Niezawodoność oraz gwarancja Kingston są w tym przpadku również bardzo sporym atutem. Zwiększony wspóczynnik MBTF do aż 1 800 000 godzin z 60 miesięczną gwarancją producenta Kingston to dla wielu użytników tzw. "sweet spot" jeżeli chodzi o wybór szybkiego i niezawodnego dysku do wysoko wydajnego systemu komputerowego. 

 

  • Interfejs: M.2 PCIe Gen4x4 NVMe
  • Pamięci: 3D TLC
  • Pamięć DRAM: Tak
  • Prędkość odczytu: do 7000 MB/s
  • Prędkość zapisu: do 6000 MB/s
  • TBW: do 3200 TB
  • MTBF: 1 800 000 godzin
  • Format: M.2 2280
  • Gwarancja producenta: 60 miesięcy

 

 

Bez obaw możecie korzystać z pełnej wydajności KC3000 nie martwiąc się o wysokie temperatury i związane z tym spadki wydajności. Cienki radiator umieszczony na dysku, skutecznie odprowadza ciepło dzięki czemu wszystkie spadki wydajności, to od dziś przeszłość. Wydajność dysku KC3000 wprowadzi Was w zupełnie nowy wymiar wydajności. Uruchamianie, wczytywanie oraz zapisywanie danych, gier, treści nigdy nie było tak szybkie!

 


Samsung 990 PRO M.2 PCIe NVMe Gen4

W zestawieniu polecanych dysków SSD oczywiście nie może zabraknąć propozycji od Samsunga - jest model Samsung 990 PRO. Dysk oferujący prędkości odczytu do 7450 MB/s oraz zapisu do 6900 MB/s. Dyski na interfejsie Interfejs PCIe Gen 4.0 x4 NVMe 2.0 z pamięcią DRAM na kościach TLC, choć Samsung nazywa te kości 3bit MLC (są to jednak kości TLC).  Całe oprogramowanie układowe i wszystkie komponenty, w tym światowej sławy DRAM i NAND Samsung, produkowane są wewnętrznie, co przekłada się na całkowitą kontrolę nad jakością

 

  • Interfejs: M.2 PCIe Gen4x4 NVMe
  • Pamięci: 3D TLC
  • Pamięć DRAM: Tak
  • Prędkość odczytu: do 7450 MB/s
  • Prędkość zapisu: do 6900 MB/s
  • TBW: do 2400 TB
  • MTBF: 1 500 000 godzin
  • Format: M.2 2280
  • Gwarancja producenta: 60 miesięcy

 

 

Wykorzystaj pełnię możliwości modelu 990 PRO. Oprogramowanie Samsung Magician oferuje przyjazną dla użytkownika gamę narzędzi optymalizujących, które pozwalają na uzyskanie maksymalnej wydajności dysku SSD. Zabezpieczaj dane, pobieraj aktualizacje, monitoruj stan dysku - wykorzystaj w pełni Twój osobisty zestaw narzędzi do dysku SSD Samsung 990 Pro

 


Kingston FURY Renegade M.2 PCIe NVMe Gen4

Całe zestawienie kończymy topowym dyskiem Kingston FURY Renegade. Piorunujące prędkości odczytu do 7300 MB/s oraz odczytu do 7000MB/s. Dlaczego Kingston FURY Renegade zamyka całą stawkę polecanych przez nas dysków SSD M.2 NVMe? Powód jest prosty. Bardzo wysoki wspóczynnik MTBF na poziomie 1 800 000 godzin oraz bardzo wysoki współczynnik TBW sięgający nawet aż do 4.0PBW w wersji dysku o pojemności 4TB. Bezkompromisa wydajność oraz bezkompromisowa żywotność, jedynym słowem po prostu - Kingston!

 

  • Interfejs: M.2 PCIe Gen4x4 NVMe
  • Pamięci: 3D TLC
  • Pamięć DRAM: Tak
  • Prędkość odczytu: do 7300 MB/s
  • Prędkość zapisu: do 7000 MB/s
  • TBW: do 4000 TB
  • MTBF: 1 800 000 godzin
  • Format: M.2 2280
  • Gwarancja producenta: 60 miesięcy

 

 

Kingston FURY Renegade zapewnia najwyższe parametry na potrzeby entuzjastów gier i rozwiązań sprzętowych, którzy poszukują wyjątkowej wydajności do budowy i modernizacji komputerów. Wykorzystując najnowszy kontroler Gen 4x4 NVMe i pamięć 3D TLC NAND, dysk Kingston FURY Renegade SSD oferuje imponującą szybkość odczytu i zapisu do 7300 i 7000MB/s oraz wydajność do 1000 000 oraz 1 000 000 IOPS

 


Jaki dysk SSD M.2 wybrać? 

Wybór dysku SSD M.2 NVMe w dużym stopniu zależy od Waszego budżetu jaki macie przeznaczony na zakup dysku. Czy jest konieczność inwestowania w najwydajniejsze konstrukcje takiej jak Kingston KC3000, Samsung 990 Pro czy Kingston FURY Renegade? Oczywiście konieczności takiej nie ma. Jeżeli szukacie dysku do zastosowań domowych, pracy biurowej oraz do gamingowych zestawów, to tańsze dyski generacji trzeciej i tak będą w zupełności wystarczające. Jeżeli składacie nowy zestaw komputerowy do gier i macie mocno ograniczony budżet, to my nawet poradzimy Wam, aby zamiast dopłacać do dysku Gen4 dopłacić do lepszego chłodzenia procesora, mocniejszego zasilacza czy lepszej obudowy. Niższe temperatury procesora, lepsza kultura pracy, mocniejszy zasilacz pod modernizację w przyszłości czy porządna obudowa, która będzie mogła Wam służyć długimi latami, będą w tym przypadku bardziej "odczuwalne" niż różnice prędkości dysków Gen3 a Gen4. Natomiast w przypadku kiedy macie nieco bardziej luźny budżet, to wybór raczej jest prosty i oczywisty - dysk SSD M.2 NVMe Gen4. 

 


Pytania i komentarze