Rosyjska państwowa agencja informacyjna TASS poinformowała , że statek kosmiczny Sojuz spowodował zmianę orientacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - to drugi incydent z rosyjskim statkiem kosmicznym, który spowodował niespodziewany obrót stacji.

Iss

"Podczas testów silników SoyuzMS18 wpłynęło to na orientację stacji", czytamy w tweecie krajowej agencji kosmicznej Roscosmos. "W rezultacie orientacja ISS została tymczasowo zmieniona. Orientacja stacji została szybko przywrócona dzięki działaniom specjalistów Głównej Grupy Kontroli Operacyjnej Segmentu Rosyjskiego ISS." Nie jest jasne, jak bardzo zmieniła się orientacja ISS, ale na wiemy, że nikt nie został ranny. "Stacja i załoga nie są zagrożone" - powiedziała TASS Energia Space Rocket Corporation.

Isstweet

To już drugi tego typu incydent w ostatnich miesiącach. W lipcu nowy rosyjski moduł Nauka niespodziewanie odpalił swoje silniki w zaledwie kilka godzin po zadokowaniu na ISS, powodując, że cała stacja obróciła się półtora razy. Statek kosmiczny Sojuz MS-18, który spowodował nieprawidłowe zachowanie, ma zabrać na Ziemię aktorkę Julię Peresild i reżysera Klima Shipenko po tygodniowym pobycie na pokładzie ISS, podczas kręcenia pierwszego pełnometrażowego filmu w kosmosie .