Informacja prasowa


Tylko w 2020 roku aresztowano w USA oszustów, którzy ukradli ponad 100 mln dolarów, wyłudzając wcześniej duplikaty kart SIM obywateli Stanów Zjednoczonych, w tym celebrytów. Nad rozpracowaniem gangu pracowały służby kilku państw europejskich oraz organy śledcze USA.


SIM swapping, bo tak nazywa się ten rodzaj oszustwa, to nic innego jak wyłudzenie duplikatu karty SIM ofiary. Działa to według następującego schematu. Najpierw oszust zdobywa dane osobowe ofiary, niezbędne do uzyskania duplikatu karty SIM u operatora. W tym momencie oszust może na nowym urządzeni, z pomocą posiadanych danych i duplikatu karty SIM, odtworzyć konto użytkownika na systemie Android lub iOS, pobierając m.in. zapisane w chmurach zdjęcia, hasła, aplikacje i dostępy do mediów społecznościowych.


Każdy z nas jest zobowiązany do dbania o bezpieczeństwo własnych danych osobowych oraz dzielenia się nimi z wyjątkową rozwagą. Jak pokazują bowiem historie z życia wzięte, każdy z nas może paść ofiarą tego typu oszustw. Właśnie dlatego ważne jest uświadamianie innych osób z najbliższego otoczenia o takich niebezpieczeństwach np. swoich rodziców czy dziadków - mówi Bartosz Różalski ekspert z Dagma Bezpieczeństwo IT firmy, która specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań służących do ochrony teleinformatycznej.


Tylko jeden przypadek z 2020 roku sprawił, że tysiące Amerykanów zostało oszukanych tym sposobem, a przestępcy ukradli ponad 100 milionów dolarów z kont swoich ofiar. Atak dotknął zarówno zwykłych obywateli jak i celebrytów. Na szczęście Europol złapał już 10 osób związanych z tymi oszustwami. Było to możliwe dzięki współpracy służb z wielu krajów. Tego typu oszustwa miały miejsce również w Polsce. Media szeroko rozpisywały się na temat rolnika, który został okradziony w ten sposób na 370 tysięcy złotych! Zagrożenie jest wciąż aktualne - nic dziwnego, że eksperci biją na alarm!


Jak chronić się przed takim atakiem? Niestety, ale wszystko pozostaje w rękach pracowników Twojego operatora i Twoich własnych. Jedynym sposobem ochrony przed tego typu oszustwami to zachowanie czujności i obserwacja tego jak zachowuje się Twój telefon. Jeżeli nagle - bez przyczyny - straci zasięg to warto jak najszybciej skontaktować się ze swoim operatorem i zablokować numer lub dowiedzieć się czy ktoś nie wyrobił właśnie duplikatu Twojej karty SIM. Warto przy tym zachować szczególną czujność przy udostępnianiu swoich dokumentów i unikać pozostawiania swojego dowodu osobistego pod zastaw np. w wypożyczalniach samochodów czy sprzętu sportowego.