Salwador stał się pierwszym krajem, który zaakceptował Bitcoin jako prawny środek płatniczy. Oznacza to, że można go używać do płacenia za zakupy a i nawet do płacenia podatków. Rząd Salwadoru kupił 400 BTC, aby pomóc swoim obywatelom w rozpoczęciu płatności kryptowalutą w życiu codziennym. Prezydent Salwadoru Nayib Bukele ogłosił w poniedziałek, że jego rząd kupił 200 BTC przed wejściem w życie tzw. ustawy Bitcoin. Niecałe cztery godziny później ogłosił, że rząd kupił kolejne 200 BTC.

Lavadorbtc

W tym czasie wartość BTC wahała się, ale dane Coinbase mówią o 52 000 dolarów za jednego BTC co oznacza, że Salwador wydał około 20,8 miliona dolarów na Bitcoiny w godzinach poprzedzających plan formalnego przyjęcia kryptowaluty jak pełnoprawnego środka płatniczego w kraju. Wartość BTC nieznacznie wzrosła po tych wiadomościach. Dane Coinbase pokazują, że BTC osiągnął szczyt na poziomie 52 945 USD na krótko przed wejściem w życie ustawy o Bitcoinach w Salwadorze, ale cena ta następnie z dnia na dzień spadała już w dół. Prezydent Salwadoru ogłosił w czerwcu, że rząd Salwadoru przekaże po 30 dolarów w BTC obywatelom, którzy używają nowego portfela Chivo w celu rozpoczęcia masowej adaptacji kryptowaluty.

Salwador ma w planach wykorzystać swoje wulkany do wydobywania bitcoinów. Jedna studnia wulkaniczna może zapewnić około 95 MW 100% czystej, bezemisyjnej energii geotermalnej. Salwador jest teraz pierwszym krajem, który używa kryptowalutę - a nie cyfrową walutę banku centralnego - jako prawnego środeka płatniczego.