Poczta Polska umożliwi kupowanie w sieci znaczków z potwierdzeniem nadania. W planach są też nowe e-usługi.

W październiku ubiegłego roku Poczta Polska wprowadziła usługę Envelo, która umożliwia kupienie tzw. neoznaczka. Jest to po prostu znaczek pocztowy drukowany z komputera i zabezpieczony kodem DataMatrix. Po kupieniu znaczka online można wydrukować go na kartce papieru, etykiecie samoprzylepnej lub bezpośrednio na kopercie. Znaczek można pobrać ze strony WWW lub otrzymać w postaci załącznika do e-maila.

Poczta Polska niebawem ma wprowadzić nowy rodzaj takiego znaczka, czyli neoznaczek rejestrowany. Jak łatwo się domyślić, umożliwi on otrzymanie potwierdzenia nadania. Zapowiedział to Grzegorz Świdwiński, prezes spółki Poczta Polska Usługi Cyfrowe, podczas konferencji Rynek Usług Pocztowych w Warszawie.

- W przyszłym roku z kolei planujemy wprowadzić usługę listu skanowanego i archiwum cyfrowego - powiedział Świdwiński. W planach jest także bezpieczny elektroniczny list rejestrowany. Można się domyśleć, że te zapowiadane usługi mają związek z tzw. pocztą hybrydową oraz z usługami chmurowymi.

Poczta Polska już wcześniej interesowała się przechowywaniem różnych danych na potrzeby klientów. W kwietniu wprowadziła e-usługi dla nadawców i odbiorców rachunków, które będą swoistą "chmurą dla faktur". Operator angażuje się też we współpracę z ZUS i ma napędzić polską informatyzację poprzez potwierdzanie Profilu Zaufany ePUAP (o ile ePUAP to wytrzyma).

[mm]