Przedstawiciele Nokii Networks oraz Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie zainaugurowali działalność nowego laboratorium dydaktycznego dla studentów, w którym zostanie uruchomiona w pełni funkcjonalna sieć komórkowa najnowszej generacji w standardzie LTE.

Jest to pierwsza tego typu pracownia uruchomiona na polskich uczelniach. Nowoczesne laboratorium powstało dzięki umowie zawartej pomiędzy AGH i krakowskim oddziałem Nokia Networks. Składa się ono z pięciu stacji bazowych LTE - tzw. "Small cells". Trzy z nich to małe stacje przeznaczone do użytku wewnętrznego - zbliżone rozmiarami do routera Wi-Fi. Pozostałe dwie to większe urządzenia, wyposażone w nadajniki o mocy do 5 watów. Dodatkowo w skład laboratorium wchodzą smartfony testowe LTE oraz komputery z zainstalowanym systemem operacyjnym Linux i symulatorem sieci operatora.

Pomimo niewielkiej mocy - urządzenia te mają bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się je do montażu zewnętrznego i wewnętrznego np. podczas koncertów, imprez sylwestrowych czy sportowych. Ich podstawowym zadaniem jest zwiększenie obszaru pokrycia oraz pojemności sieci, dzięki czemu użytkownicy telefonów komórkowych będą mogli nawiązać połączenie i korzystać mobilnego Internetu.

- Dziś, gdy użytkownicy chcą mieć zapewniony dostęp do sieci, aby dzielić się swoimi wrażeniami za pomocą mediów społecznościowych, w sukurs operatorom przychodzi nasza technologia małych stacji bazowych "Small cells" - niewielkich urządzeń o wielkich możliwościach. Pozwalają one zapewnić wysokiej jakości dostęp do mobilnego Internetu np. LTE podczas różnych imprez masowych, wydarzeń sportowych, czy tam gdzie występują problemy ze stabilnym połączeniem - wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz - mówi Krzysztof Persona, dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego Nokii w Krakowie.

Dostarczenie unikatowego sprzętu nie będzie jedynym wkładem firmy Nokia w rozwój kompetencji studentów AGH.

Nokia inwestuje w technologie umożliwiające komunikowanie się miliardów urządzeń na całym świecie. Działalność firmy skupia się na trzech obszarach biznesowych: oprogramowanie, sprzęt oraz usługi dla infrastruktury sieciowej, które dostarczane są poprzez dział Nokia Networks; inteligentne systemy lokalizacyjne dostarczane przez HERE oraz rozwój zaawansowanych technologii i ich licencjonowanie, którymi zajmuje się dział Nokia Technologies.

[Łukasz Szewczyk]