LUMI jest pierwszym superkomputerem przedeksaskalowym wspólnego przedsięwzięcia EuroHPC i jest obecnie najpotężniejszym superkomputerem w Europie. Zainaugurowany w poniedziałek 13 czerwca 2022 roku w fińskim mieście Kajaani, LUMI oferuje europejskim naukowcom światowej klasy narzędzie do zrozumienia skomplikowanych zjawisk, takich jak zmiana klimatu.

LUMI służy jako platforma do międzynarodowej współpracy badawczej oraz rozwoju sztucznej inteligencji i technologii kwantowej. Część zasobów komputera skoncentruje się na działalności badawczo-rozwojowej w przemyśle. Przyjazne środowisku rozwiązania LUMI odróżniają go od superkomputerów znanych z dużego zużycia energii. LUMI jest kluczowym narzędziem w promowaniu cyfrowej i zielonej transformacji w całym społeczeństwie.


Superkomputer oparty wyłącznie na AMD plasuje się na trzecim miejscu w rankingu najszybszych komputerów w rankingu Top500 z wydajnością 550 petaflopsów. Posiada również tytuł trzeciego najbardziej ekologicznego superkomputera na świecie, dzięki imponującej wydajności energetycznej procesorów Epyc i procesorów graficznych MI250X opartych na CDNA. Według LUMI, osiągnięcie takiej wydajności przy użyciu najszybszych laptopów na świecie wymagałoby ich stosu o wysokości 23 km czyli około 28 razy więcej niż najwyższy budynek świata, Burdż Chalifa w Dubaju.

"-Dzisiejszy dzień stanowi ważny krok w cyfrowej i zielonej transformacji Europy. LUMI to obecnie najszybszy i najbardziej energooszczędny superkomputer w Europie i jeden z najpotężniejszych na świecie. Dzięki ogromnej mocy obliczeniowej LUMI umożliwi znacznie szybsze odkrycia naukowe, na przykład w medycynie i badaniach klimatycznych. Może to dotyczyć opracowywania szczepionek, diagnozowania raka lub łagodzenia skutków zmiany klimatu. To doskonały przykład ogromnego potencjału sztucznej inteligencji do poprawy naszego życia" powiedziała Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca wykonawcza Komisji Europejskiej.

LUMI pozyskuje całą energię elektryczną ze 100% odnawialnej energii hydroelektrycznej. Ponadto ciepło odpadowe wytwarzane przez LUMI będzie wykorzystywane w miejskiej sieci ciepłowniczej w Kajaani. Ciepło odpadowe produkowane przez LUMI zaspokoi 20 procent rocznego zapotrzebowania Kajaani na ciepło miejskie. LUMI zdobyło międzynarodową nagrodę pod koniec 2021 r. za najlepszą innowację w zakresie zrównoważonego rozwoju w dziedzinie obliczeń o wysokiej wydajności i zajęło trzecie miejsce na liście Green500 dla superkomputerów, która została ogłoszona w maju 2022 r.