Najpierw Office na tablety z innymi systemami niż Windows, potem bezpłatne wersje pakietu biurowego i coraz więcej nowych aplikacji Microsoftu na urządzenia z iOS oraz Androidem. Ponadto gigant z Redmond coraz mocniej stąpa na rynku sprzętu, w tym smartfonów. To nowy Microsoft, o czym mówi się od miesięcy. Co ciekawe, gigant z Redmond obecnie rozważa opcje, o których jeszcze kilka lat temu w ogóle nie byłoby mowy.

Mark Russinovich - jeden z inżynierów przekazał w wywiadzie udzielonym Wired, że Microsoft bierze pod uwagę różne rozwiązania z myślą o przyszłości Windows. Co najciekawsze, wśród nich pojawiła się także opcja otworzenia okienek i wydania ich na zasadach open source!

Jeśli jednak wydaje wam się, że gigant z Redmond zdecyduje się na taki ruch w najbliższej przyszłości, to, niestety, musimy was rozczarować. I nie chodzi tylko o straty finansowe firmy, ale o coś więcej. Russinovich wskazuje na problem złożoności takiego procesu i dodaje, że tak naprawdę nie jest to takie proste, jak mogłoby się z pozoru wydawać. Warto jednak dodać, że niedawno Microsoft zdecydował się udostępnić na podobnych zasadach platformę .NET.

Choć Windows w najbliższej przyszłości nie zostanie wydany na zasadach open source, to pamiętajmy, że uaktualnienie do "dziesiątki" przez pierwszy rok (dla użytkowników) Windows 7 i 8.1 będzie darmowe!