Premiera aktualizacji Windows 10 Creators Update zaplanowana jest na kwiecień bieżącego roku. Moment ten nadchodzi więc wielkimi krokami i z każdym dniem świat obiegają nowe, mniej lub bardziej wiarygodne informacje na ten temat.

Wśród nowych funkcjonalności, które przyniesie ze sobą łatka Creators Update, ma znaleźć się możliwość blokowania aplikacji pochodzących spoza Windows Store. Po jej włączeniu system nie pozwoli na instalację jakichkolwiek aplikacji, które nie zostały pobrane za pośrednictwem sklepu Microsoftu. Wśród nich znajdą się gry, przeglądarki i szereg innych aplikacji.

Ciężko wyobrazić sobie który domowy użytkownik miałby potrzebę tak drastycznego ograniczenia dostępu do programów. Funkcja ta nie jest jednak od razu skazana na niepowodzenie, ponieważ jej zalety mogą dostrzec instytucje publiczne, pracodawcy czy też szkoły.

Jeśli funkcja blokowania aplikacji zostanie aktywowana, podczas próby instalacji programu niepochodzącego z Windows Store system wyświetli komunikat ostrzegający o ewentualnym niebezpieczeństwie. W zależności od ustawień użytkownik będzie mógł zignorować monit, lub też będzie zmuszony do całkowitej rezygnacji z podjęcia prób instalacji.