CEO Blackstone, Stephen Schwartzman, powiedział dla CNN, że wierzy, iż niedobory w przemyśle gazowym i naftowym doprowadzą do kryzysu społecznego w narodach na całym świecie. Obawia się, że wpłynie to również na wieloletnie instytucje polityczne. Obawy Schwartzmana podsycają gwałtowne wzrosty ceny ropy i gazu. W poniedziałek ceny ropy w USA osiągnęła najwyższy od siedmiu lat poziom ponad 85 dolarów za baryłkę. Podobnie, ceny benzyny do pojazdów sięgają średnio prawie 3,40 USD za galon, donosi CNN.

Elecriclow

Ceny gazu ziemnego również rosną na całym świecie, nawet o ponad 180 procent w ciągu ostatniego roku. Fabrykom w Chinach nakazano również całkowite spowolnienie lub wstrzymanie produkcji z powodu dużego zużycia prądu. "Skończymy z prawdziwym niedoborem energii" - powiedział Schwartzman. "A kiedy masz niedobór, to będzie ona kosztować więcej, prawdopodobnie znacznie więcej". Nie ma jednego powodu niedoborów energii, choć wiele z nich można przypisać wysokiemu popytowi, gdy świat próbuje wyjść z pandemii i związanych z nią zastojów gospodarczych.

Wielu ludzi chce źródeł energii, ale nie ma jej aż tak wiele. W związku z tym ceny za to gwałtownie wzrosną. Schwarzman dodaje, że również trudno jest zwiększyć podaż, ponieważ firmom energetycznym coraz trudniej jest pożyczać pieniądze na sfinansowanie odwiertów ropy i gazu. "Jeśli spróbujesz zebrać pieniądze na wiercenie otworów, zdobycie tych pieniędzy jest prawie niemożliwe" - powiedział dla CNN .