Nieco ponad rok temu Firefox doczekał się nowego interfejsu opartego na projekcie Australis. Tymczasem Mozilla już myśli o jego odświeżeniu i w tym celu zamierza sięgnąć po nowe technologie webowe.

Firefox doczekał się już kilka razy konkretnych zmian wizualnych. Ostatnim razem w kwietniu 2014 roku, gdy udostępniono liska z interfejsem opartym na projekcie Australis. Tymczasem jest możliwe, że w niedługim czasie doczekamy się nowego interfejsu.

Dave Camp - dyrektor do spraw inżynierii w Mozilli w liście mailingowej przekazał kilka ważnych informacji. Dowiadujemy się, że Firefox bazuje na pewnych technologiach, ale w rzeczywistości mógłby zostać wykonany lepiej. Obecnie interfejs liska oparty jest na języku XML User Interface Language (XUL). Niestety, nie jest to modernistyczna technologia webowa i dlatego nie zwraca na siebie uwagi. Camp stwierdza, że Firefox powinien przejść na XBL i takie dyskusje już trwają.

Co to oznacza? Przejście na zupełnie inny język może "pociągnąć" za sobą również istotne zmiany wizualne w Firefoksie. Na chwilę obecną nie wiemy jednak jeszcze jakie. Tajemnicą pozostaje również data przejścia na nowe rozwiązanie. Niemniej, gdy do tego dojdzie, to Mozilla z pewnością nie omieszka się tym pochwalić.

XBL (Xenogamous Binding Language) jest technologią, która opisuje możliwości z zakresu powiązywania elementów w dokumentach skryptowych, obsługi zdarzeń, CSS i więcej modeli złożonych treści, które mogą być przechowywane w innym dokumencie.