Widzowie naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T) z niecierpliwością oczekują na szybkie wyłonienie nadawców, którzy zaoferują nowe kanały telewizyjne w ramach tzw. ósmego multipleksu. Udział w konkursie deklarują Agora, Kino Polska TV i Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Wkrótce oferta naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T) poszerzy się o nowe kanały telewizyjne. Trwa, ogłoszony przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, konkurs na zagospodarowanie multipleksu ósmego (MUX-8). Trzy miejsca w multipleksie ósmym przeznaczone zostaną dla programów Telewizji Polskiej (trzy programy w standardzie SD lub jeden w standardzie HD i jeden w SD). Pozostałe cztery miejsca w standardzie SD Krajowa Rada postanowiła przeznaczyć na programy, na które nadawcy uzyskają koncesje przewodniczącego KRRiT.

Dwa nowe kanały - popularno naukowy i kanał dla seniorów - planuje uruchomić Telewizja Polska. Do walki o cztery wolne miejsca szykują się także medialne koncerny. TVN i Polsat na razie nie zdradzają swoich planów w tym zakresie.

Bartosz Hojka, prezes spółki Agora w rozmowie z Presserwisem zapowiada dalszą budową pozycji Grupy Agora na rynku telewizyjnym, a nowy konkurs zapewnia elastyczność w kształtowaniu programu. Spółka Agora planuje potwierdza, że planuje wziąć udział w postępowaniu konkursowy, jednak jeszcze nie zdecydowano o jakie koncesje spółka będzie się ubiegać.

Udział we wszystkich konkursach zapowiada natomiast prezes Kino Polska TV. Po zapoznaniu się ze szczegółowymi warunkami spółka podejmie decyzję czy do konkursu zgłosi już istniejące kanały czy też zupełnie nowe.

Discovery Networks wciąż podtrzymuje zainteresowanie obecnością na multipleksie, z kolei Stowarzyszenia Filmowców Polskich zapowiada, że w konkursie wystartuje z filmowym kanałem. Udział w konkursie analizuje Telewizja Puls, ale jej prezes podkreśla, że rynek naziemnej telewizji cyfrowej jest już nasycony i bardzo konkurencyjny. Walkę o nowe koncesje nie wyklucza także Grupa ZPR.

[Łukasz Szewczyk]