Naukowcy stworzyli to, co według nich jest największą komputerową symulacją wszechświata. Według komunikatu prasowego międzynarodowy zespół związany z Centrum Astrofizyki Obliczeniowej stworzył wirtualny wszechświat przy użyciu ATERUI II - najpotężniejszego na świecie superkomputera astronomicznego. Symulacja Uchuu składa się z 2,1 biliona cząstek w sześcianie obliczeniowym o niespotykanej dotąd długości 9,63 miliarda lat świetlnych. Dla porównania, to około trzy czwarte odległości między Ziemią a najdalszymi obserwowanymi przez nas galaktykami.


Naukowcy uważają, że Uchuu jest najbardziej realistyczną symulacją wszechświata, modelującą jego ewolucję na przestrzeni ponad 13 miliardów lat. Międzynarodowy zespół naukowców z Japonii, Hiszpanii, USA, Argentyny, Australii, Chile, Francji i Włoch stworzył Uchuu przy użyciu superkomputera ATERUI II.

Do wyprodukowania Uchuu użyliśmy wszystkich 40 200 procesorów (rdzeni CPU) dostępnych wyłącznie przez 48 godzin każdego miesiąca co pozwoliło wygenerować 3 petabajty danych, odpowiadającym aż 894 784 853 zdjęciom z 12-megapikselowego telefonu komórkowego". Zespół badawczy wykorzystał wysokowydajne techniki obliczeniowe, aby skompresować wszystkie dane Uchuu do jednego 100-terabajtowego katalogu.

"Uchuu jest jak wehikuł czasu: możemy iść do przodu, do tyłu i zatrzymać się w czasie, możemy "przybliżyć" pojedynczą galaktykę lub "oddalić", aby zwizualizować całą gromadę, możemy zobaczyć, co naprawdę się dzieje w każdej chwili i w każdym miejscu wszechświata od jego najwcześniejszych dni do chwili obecnej (...)" - powiedziała Julia F. Ereza z Instituto de Astrofísica de Andalucía.