Erghweghnewrhnjsegag

Nowa sztuczka wykorzystuje precyzyjne obrazowanie ultrasonograficzne - takie samo, które pozwala przyszłym rodzicom zobaczyć ich dziecko przed narodzinami - do odczytywania, a nawet przewidywania aktywności w mózgu.

Naukowcy z Caltech byli w stanie użyć ultradźwięków, aby nasłuchiwać, jak krew rozlewa się w różnych częściach mózgu. Po przeanalizowaniu danych z badań, dowiedzieli się również, że pewne wzorce przepływu krwi nie tylko pasowały, ale także przewidywały, jakie działania podejmie i kiedy zamierza to zrobić.

Podsumowując, to predykcyjne obrazowanie neuronowe może zapoczątkować nową erę technologii interfejsu mózg-komputer, która jest zarówno dokładniejsza, jak i mniej niebezpieczna niż inne narzędzia na rynku, twierdzą naukowcy w komunikacie prasowym.

Pierwszym kamieniem milowym było pokazanie, że ultradźwięki mogą wychwytywać sygnały mózgowe związane z planowaniem ruchu fizycznego
- powiedział główny autor badania David Maresca w komunikacie. Zastosowanie ultradźwięków może rozwiązać poważny problem w świecie obrazowania neuronowego i interfejsów mózg-komputer. Z jednej strony mamy implanty i elektrody, które mogą wykonywać niezwykle precyzyjne zapisy aktywności mózgu, ale ponieważ wymagają inwazyjnej i potencjalnie szkodliwej operacji mózgu, są używane tylko w skrajnych przypadkach, np. u pacjentów z ciężką padaczką. Z drugiej strony mamy nieinwazyjne narzędzia do obrazowania mózgu, takie jak funkcjonalne MRI lub macierze EEG, ale one albo dają nieprecyzyjne odczyty, albo wymagają potężnych, skomplikowanych urządzeń.

Wydaje się jednak, że ultradźwięki oferują to, co najlepsze. Naukowcy mogli je wykorzystać do zobrazowania mózgu w skali do 100 nanometrów - wielkości zaledwie dziesięciu pojedynczych neuronów lub jednego ludzkiego włosa - i nie musieli w tym celu wykonywać operacji mózgu.

Funkcjonalne obrazowanie ultrasonograficzne umożliwia rejestrowanie tych sygnałów z 10-krotnie większą czułością i lepszą rozdzielczością niż funkcjonalny MRI
- powiedziała Maresca w komunikacie. "To odkrycie leży u podstaw sukcesu interfejsu mózg-maszyna w oparciu o funkcjonalne ultradźwięki".