Zamiast komory teleportacyjnej rodem z filmu science fiction teleportacja kwantowa przenosi raczej informację niż materię.
Naukowcy niedawno wykazali, że pary fotonów - bezmasowe cząstki elementarne - mogą tworzyć splątane kubity, podstawową jednostkę informacji kwantowej. Odkrycie sugerowało, że kubity te mogą przesyłać informacje za pośrednictwem teleportacji kwantowej.
Nowe badania wskazują jednak, że po raz pierwszy to samo zostało wykazane przy użyciu pojedynczych elektronów do tworzenia kubitów.

Dostarczamy dowody na, zamianę splątania pomiędzy dwoma elektronami mimo, że cząstki nigdy nie wchodzą w interakcje, oraz "teleportację bramki kwantowej", potencjalnie użyteczną technikę obliczeń kwantowych z wykorzystaniem teleportacji
- John Nichol, adiunkt fizyka na University of Rochester, współautor nowego artykułu opublikowanego w Nature Communications w tym tygodniu, powiedział w oświadczeniu.
"Nasza praca pokazuje, że można tego dokonać nawet bez fotonów"
Umożliwienie elektronom korzystania z interakcji kwantowo-mechanicznych na odległość mogłoby zrewolucjonizować rozwój komputerów kwantowych. W końcu półprzewodniki w konwencjonalnych komputerach wykorzystują elektrony do przesyłania informacji.

Pojedyncze elektrony są obiecującymi kubitami, ponieważ bardzo łatwo na siebie oddziałują, a poszczególne kubity elektronowe w półprzewodnikach są również skalowalne
- powiedział Nichol. Jednak przekazywanie tych informacji na dłuższe dystanse pozostaje dużą przeszkodą.
Rzetelne tworzenie interakcji na duże odległości między elektronami jest niezbędne w obliczeniach kwantowych
- dodał Nichol.