Korzystając z danych z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a, naukowcy twierdzą, że znaleźli pierwszy w historii dowód na istnienie pary wodnej w atmosferze Ganimedesa, księżyca Jowisza. To ekscytujące odkrycie, które wspiera teorię, że ogromny podpowierzchniowy ocean księżyca może być źródłem dla życia - a także może dać nam wgląd w możliwość zamieszkania w innych układach podobnych do Jowisza.

Jowicznews

Według NASA wiemy już, że Gaynemde, największy księżyc w Układzie Słonecznym, zawiera ogromne ilości lodu wodnego. Jednak teraz, jak szczegółowo opisano w nowym artykule opublikowanym w czasopiśmie Nature Astronomy , międzynarodowy zespół naukowców był w stanie znaleźć dowody na istnienie pary wodnej, będącej wynikiem sublimacji (przejście ze stanu stałego w stan gazowy z pominięciem stanu ciekłego) lodu z powierzchni Księżyca. Zespół naukowców odkrył również, że w atmosferze Ganimedesa prawie nie ma tlenu atomowego. To nieco zaskakujące, biorąc pod uwagę, że naukowcy doszli wcześniej do wniosku, że większość emisji księżyca to czysty tlen atomowy, patrząc na ultrafioletowe zdjęcia świecącej zorzy księżycowej wykonane przez Hubble'a w 1998 roku.

"Do tej pory zaobserwowano tylko tlen cząsteczkowy" - powiedział kierownik zespołu Lorenz Roth z Królewskiego Instytutu Technologicznego KTH w Szwecji w oświadczeniu NASA. Wkrótce przyjrzymy się bliżej, oprócz sondy Juno NASA, która niedawno opublikowała wspaniałe nowe zdjęcia Ganimedesa. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) planuje wysłanie orbitera na księżyce Jowisza w ramach misji eksploracji lodowych księżyców Jowisza (JUICE).