Naukowcy stworzyli nowy rodzaj szkła, które dzięki intensywnemu procesowi produkcyjnemu i dziwacznej strukturze chemicznej jest tak twarde jak naturalne diamenty. Międzynarodowy zespół naukowców kierowany przez naukowców z chińskiego Uniwersytetu Yanshan odkrył, że ich dzieło, które nazwali AM-III, jest mniej więcej tak twarde jak diamenty i mocniejsze niż większość znanych nam materiałów.

Glassdiamond

Poza tym, że samo w sobie jest to imponującym wyczynem inżynieryjnym, ultratwarde szkło ma odpowiednie właściwości, aby wytwarzać mocniejsze panele słoneczne i inne półprzewodniki, zauważa The Independent. "W konsekwencji nasze pomiary pokazują, że materiał AM-III jest porównywalny pod względem wytrzymałości do diamentu i lepszy od innych znanych najsilniejszych materiałów" - napisał zespół w swoich badaniach opublikowanych w zeszłym tygodniu w czasopiśmie National Science Review.

W porównaniu z siecią krystaliczną diamentu, niezwykła odporność AM-III wynika ze szczypty nieporządku na poziomie molekularnym, zauważa The Independent. Naukowcy zaczęli od pustych, jajowatych cząsteczek węgla zwanych fulerenami, a następnie podgrzewali i kruszyli je godzinami pod silnym ciśnieniem. Wynikiem końcowym, zgodnie z badaniem było szkło, które faktycznie uzyskało wyższą ocenę niż naturalne diamenty w teście twardości i mogło łatwo zarysować powierzchnię diamentu. Niesamowite osiągnięcie dla materiału, który zwykle kojarzymy z bardzo łatwym stłuczeniem.