Przezroczyste drewno

Ogrzewanie i chłodzenie domu jest kosztowne, a nieefektywne materiały budowlane często jeszcze pogarszają ślad węglowy.
Ale dzięki nowej generacji futurystycznych materiałów budowlanych, materiały te można by znacznie ulepszyć. Zespół naukowców z USDA i kilka instytucji badawczych twierdzi, że opracowali "przezroczyste drewno", podobny do szkła materiał wykonany prawie w całości z drzewa, który ich zdaniem jest mocniejszy, bezpieczniejszy, tańszy i bardziej wydajny termicznie niż szkło.

Kopanie szkła
To lukratywny pomysł, który zwrócił uwagę wielu zespołów badawczych na całym świecie, pracujących nad podobnymi koncepcjami.
Problem z tradycyjnym szkłem polega na tym, że zwłaszcza w konfiguracji z jedną szybą jest okropnym izolatorem. Jego produkcja może również wiązać się z dużym śladem węglowym, emitującym około 25 000 ton metrycznych rocznie, zgodnie z niedawnym oświadczeniem Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA).

W artykule opublikowanym w Journal of Advanced Functional Materials naukowcy twierdzą, że dzięki przezroczystemu drewnu okna są pięć razy bardziej wydajne termicznie niż szkło.
Tworzenie nowego materiału jest również znacznie bardziej ekologicznym procesem. Po pierwsze, jest zrobiony z trwałej, szybko rosnącej balsy. Drewno jest utleniane w specjalnej kąpieli wybielającej, a następnie penetrowane syntetycznym polimerem.
Powstały materiał jest nie tylko praktycznie przezroczysty, ale działa bardziej jak plastik - wytrzymuje uderzenia znacznie lepiej niż szkło i ma tendencję do zginania się i odpryskiwania jak drewno, zamiast rozpadać się na kawałki.

Biorąc pod uwagę wszystkie te potencjalne korzyści dla konsumentów, produkcji i środowiska, argumenty za przezroczystym drewnem nie mogą być... jaśniejsze