Opracowywanie przez Intel architektury Core w post-Ryzenowym świecie było powolne, sprowadzając się zazwyczaj do stopniowego zwiększania liczby rdzeni z każdym nowym wydaniem procesora - ale znacznie wolniej niż w przypadku rywalizacji AMD. Zanim jednak Intel będzie mógł wykorzystać nową, bardziej skalowalną i energooszczędną architekturę, musi zapewnić wydajność i wzrost liczby rdzeni w całej linii produktów, aby pozostać jak bardziej atrakcyjną alternatywą w stosunku do rywala, który nabrał wiatru w żagle.

Mxe2beulx5zn9iyu

Witam w świecie Comet Lake-S: części nowej linii desktopowych procesorów konsumenckich Intela, które podobno doczekają się nawet modelu o konstrukcji 10-rdzeniowej. Ta 10-rdzeniowa konstrukcja wiąże się jednak ze wzrostem zużycia energii (do 135 W) i po raz kolejny potrzebą mocniejszych systemów dostarczania energii w nowym pakiecie LGA 1200 (z 9 dodatkowymi pinami w stosunku do obecnego LGA 1151).

Kk6ggfgsac29lbik

Przejście na nowe gniazdo i bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące zasilania dają firmie Intel możliwość ponownego odświeżenia oferty chipsetów. Jeśli polityka firmy pozostanie bez zmian (i pewnie nie ma powodu, aby cokolwiek zmieniać), to nowe chipsety Z470 i Z490 powinny należeć do hi-endowej linii dla konstruktorów. Prawdopodobnie trafią więc do najdroższych modeli płyt głównych.

Nowe procesory Comet Lake-S będą nadal budowane w niezwykle dopracowanym obecnie procesie 14nm i prawdopodobnie utrzymają tą samą liczbę 16 linii PCIe 3.0, co obecna seria Coffee Lake Refresh. Nowe procesory Intela mają pojawić się w pierwszym kwartale 2020 roku.