Kiedy Minecraft był małym hitem niezależnym, trudno było przewidzieć, że pewnego dnia gracze zbudują w tej grze jedną z największych cyfrowych megastruktur w historii - ale tak właśnie się stało. Grupa ponad 2500 graczy buduje Nowy Jork w skali 1:1.

Serwis Curbed szczegółowo opisuje wysiłki prowadzone przez 21-letniego programistę z Frankfurtu, którego nazwa użytkownika to Minefact. Zamiast odtwarzać swoje rodzinne miasto, osiadł on na Nowym Jorku ze względu na łatwo dostępne publiczne dane o jego budynkach i infrastrukturze.

Mało tego, Minefact powiedział portalowi , że połączył się z jeszcze większym projektem, który odtwarza całą Ziemię w skali 1:1 i uważa, że projekty te przyniosły radość i towarzystwo, podczas gdy ludzie byli zestresowani, odizolowani z powodu pandemii COVID-19. "Wszyscy byli uwięzieni w swoim domu, więc ludzie zaczęli spotykać się w grze, w tym nowym prawdziwym życiu, gdzie mogli stworzyć świat, który znali na zewnątrz" - powiedział Minefact dla Curbed.Już w 2020 roku Minefact opublikował materiał, w którym grupa "budowlańców" budowała Nowy Jork ku upamiętnieniu 9/11 - pierwszy projekt, który grupa podjęła. Film ma prawie 100 000 wyświetleń. Cały projekt ciągle się rozwija, a MineFact opublikował nowe zdjęcia z projektu, które przedstawiają nowe fragmenty budowy bądź też ulepszenia starych. Świeże zdjęcia z tego projektu możecie znaleźć pod tym adresem