12 maja Blu-Ray Disc Association (BDA) oficjalnie poinformowała o zakończeniu opracowania nowego standardu Ultra HD Blu-ray.

Będzie on w stanie zapewnić rozdzielczość do 3840 x 2160 pikseli, jak również "zauważalnie rozszerzy" paletę kolorystyczną materiałów. Oprócz tego standard dodaje też obsługę kinowego dźwięku Dolby Atmos, rozszerza zakres kolorów, wprowadza zgodność z HDR (większa rozpiętość tonalna) oraz zapewnia obsługę dla wideo o dużej liczbie klatek na sekundę (High Frame Rate). Tak potężne zaplecze technologiczne powinno zagwarantować nowemu standardowi dość długą żywotność.

Nowe płyty Ultra HD Blu-ray nie będą kompatybilne z obecnymi odtwarzaczami, ale nowe urządzenia odtworzą starsze nośniki. Stowarzyszenie Blu-ray Disc Association ogłosiło też, że płyty dostępne będą w dwóch wersjach: dwuwarstwowej o pojemności 66 GB i trójwarstwowej 100 GB. Licencjonowanie standardu Ultra HD Blu-ray rozpocznie się latem tego roku. Obecnie BDA ściśle współpracuje z producentami oprogramowania i rozwiązań sprzętowych, co jest niezbędne dla zapewnienia zgodności pomiędzy sprzętem i oprogramowaniem.