Odświeżone zakładki są już częścią przeglądarki Opera na Windows i Mac. Najnowsza wersja Opery umożliwia użytkownikom zapisywanie i sortowanie swoich ulubionych stron za pomocą uporządkowanych kolekcji miniatur.

Przez ostatni rok przeprowadziliśmy wiele badań, by dowiedzieć się, jakiego rodzaju zakładek ludzie oczekują. Zdaliśmy sobie sprawę, że wiele ludzi korzysta z zakładek jako zapisu wspomnień, takich jak podróże albo fascynujący artykuł. Jako, że nasze wspomnienia są zazwyczaj obrazami, zdecydowaliśmy się zmienić podejście do zakładek - mówi Zhenis Beisekov, Product Manager odpowiedzialny za produkty desktopowe w Opera Software.

Tradycyjne zakładki to po prostu zapis adresu strony. Nowe, wizualne podejście Opery umożliwia wybranie dla każdej nowej zakładki miniatury z danej strony. Dzięki temu uzyskujemy wizualną kolekcję stron, produktów, wspomnień itd.

Jak to działa


By dodać stronę do zakładek, użytkownicy Opery na Mac i Windows mogą kliknąć w ikonę serduszka po prawej stronie pola adresu. Następnie będą mogli wyznaczyć obrazek dla danej zakładki i wybrać folder, do którego ją dodadzą. Zakładki pojawią się w formie miniatur, które można ułożyć w dowolnym porządku i zmieniać im nazwę.

Więcej ulepszeń w Operze 25

  • Wbudowany program do obsługi PDF zapewnia szybki i łatwy dostęp do PDF-ów bezpośrednio w przeglądarce.
  • Słuchanie muzyki i oglądanie wideo jest teraz łatwiejsze dzięki wsparciu dla H.264 i MP3.
  • Opcja Web notifications umożliwia web deweloperom wysyłanie użytkownikom natywnych powiadomień o nowych zdarzeniach, np. dostarczeniu maila.

Operę na Windows i Mac można pobrać ze strony opera.com. Opera 25 na Linux jest już w kanale deweloperskim beta.
[Łukasz Szewczyk]