Microsoft zapowiedział otwarcie platformy .NET na systemy inne niż Windows. Platforma programistyczna .NET zostanie otwarta i stanie się projektem typu open source. Krok ten umożliwi uruchomienie jej na systemach operacyjnych Android, Linux i OS X.

Gigant z Redmond chce uczynić z platformy .NET drugą Javę. Otwarty system, w którym można tworzyć aplikacje i programy dla wszystkich ważnych platform, ponosząc przy tym minimalne koszty na narzędzia programistyczne. Kolejną, niemniej ważną informacją jest darmowa wersja Visual Studio o nazwie Visual Studio Community - program można pobrać już dzisiaj i nie różni się on niczym od wersji płatnej, oprócz tego, że nie może służyć do zastosowań korporacyjnych. Microsoft rozszerzył również wsparcie dla swojego frameworku Xamarin, który pozwala błyskawicznie przenosić aplikacje z Windows/Windows Phone na iOS i Androida

Posunięcie Microsoftu można zapewne wytłumaczyć tym, że na urządzeniach przenośnych Windows został zmarginalizowany i w dającej się przewidzieć przyszłości nie widać poprawy tego stanu rzeczy. Obecnie fragmenty kody .NET można pobrać z serwisu GitHub.