Od dłuższego już czasu obudowa, to nie tylko stalowa czy aluminiowa skrzynka, której zadaniem było wyłącznie wszystko pomieścić. Obecnie przy wyborze obudowy branych pod uwagę jest o wiele więcej różnych aspektów, niż to było jeszcze kilka lat temu. Czym kierować się przy wyborze obudowy? Na jakie rozwiązania warto zwrócić uwagę?
Kompatybilność
Podstawowym zadaniem obudowy jest nadal to, aby pomieściła wszystkie podzespoły naszego PC'ta. Należy tutaj zwrócić uwagę na kompatybilność z następującymi podzespołami:
Wygląd obudowy
Raczej nikt nie kupi obudowy, która nie będzie mu się podobać. Na rynku mamy całe zatrzęsienie różnie wyglądających konstrukcji. Coraz bardziej popularne stają się obudowy przeszklone z podświetleniem RGB albo ARGB. Obudowy takie stanowią integralną część z naszym stanowiskiem pracy czy też stanowiskiem gamingowym. Do wyboru mamy obudowy najczęściej z przeszklonym jednym bokiem i przodem, ale są też i takie, które szkło mają z każdej strony (tak, od strony tacki płyty głównej też jest szkło). Dołączone do nich podświetlane wentylatory czy taśmy sprawiają, że z naszego PC'ta robi się "świecąca choinka". Oczywiście są zwolennicy oraz przeciwnicy takiego wyglądu. Dla tych drugich oczywiście nie brakuje obudów klasycznych, bez przeszklonych boków. Pod tym względem akurat za bardzo doradzić nie można. Gust każdy ma swój.
Cyrkulacja powietrza
W zależności od tego jakie podzespoły posiadamy, ale i też w zależności od tego w jakim dokładnie miejscu będzie stał nasz komputer, warto dobrze dopasować przepływ powietrza w obudowie. Idąc w stronę niższych temperatur, posiadając wydajne czy bardzo wydajne podzespoły, które bądź co bądź generują sporo ciepła, trzeba obudowę dopasować tak, aby zapewniała dobrą cyrkulację powietrza. Wpływ na to ma konstrukcja obudowy, a w szczególności jej przód oraz góra. Na przodzie dochodzi do zasysania powietrza do wnętrza obudowy, a górą ciepłe powietrze jest wypychane przez wentylatory, albo z praw fizyki ciepłe powietrze jest lżejsze i samo unosi się ku górze. Nie trudno się domyślić, że im bardziej odkryty mamy front i top, to cyrkulacja powietrza będzie swobodniejsza. Najczęściej są to konstrukcje z siatkami mesh, które czasem też pełnią rolę filtra przeciwkurzowego. Dla odmiany są również obudowy zabudowane, które posiadają wycięte wloty powietrza, co też znakomicie w niektórych modelach sprawdza, bądź konstrukcje które umożliwiają nam otwieranie - zamykanie przepływu powietrza wedle uznania.
Wentylatory
Niemal do każdej obudowy mamy dołączone wentylatory - najczęściej w ilości do 4 sztuk. Wentylatory mają ogromny wpływ na obieg powietrza w naszej obudowie. Tak jak pisaliśmy wyżej, wentylatory z przodu zasysają powietrze do wnętrza, a zadaniem wentylatorów na górze oraz wentylatora z tyłu jest wyciągnięcie ciepłego powietrza poza obudowę. Konfiguracja wentylatorów zasysających i wyciągających może oczywiście się różnić w zależności od danej konfiguracji PC, chociażby z zamontowanym chłodzeniem All in One na przodzie obudowy. Coraz częściej spotyka się również obudowy, które umożliwiają montaż wentylarów na spodzie obudowy czy też tuż obok płyty głównej. Ile muszę mieć wentylatorów w obudowie? Decyzje o ewentualnym dokładaniu wentylatorów warto podjąć po sprawdzeniu temperatur jakie odnotowujemy na naszych podzespołach. Jeżeli widzimy, że problemu nie ma, to nie ma też potrzeby dokładania kolejnych.
Kultura pracy
Dla wielu z nas jest to bardzo ważny aspekt. Najważniejszą kwestią są tutaj oczywiście wentylatory, bo to one generują hałas. Im lepszy wentylator, im większa jego średnia, tym jego praca będzie bardziej kulturalna przy zapewnieniu odpowiedniego przepływu powietrza. Obudowy fabrycznie wyciszone posiadają dodatkowo maty wygłuszające, których zadaniem jest stłumić wydobywający się hałas z obudowy. Rozwiązanie takie przekłada się z drugiej strony na ograniczony dostęp do powietrza i gorszą cyrkulację powietrza. Przy tego typu obudowach warto się jednak upewnić, czy nie mamy z założenia gorących podzespołów - procesora i karty graficznej. Dlaczego warto to zrobić? Przyczyna jest bardzo. Chcąc wyciszyć zestaw komputerowy obudową z matami wygłuszającymi możemy sprawić, że nasze podzespoły będą się grzać jeszcze bardziej a wentylatory zamontowane na chłodzeniu procesora i karty graficznej, będą pracować na jeszcze wyższych obrotach. Oczywiście przekłada się to na generowanie wyższego hałasu.
Aranżacja wnętrza
Ten kto często nie grzebie w swoim komputerze, za bardzo nie zwraca na to szczególnej uwagi. My jednak grzebiemy i podpowiemy na co ją zwrócić. Po pierwsze ilość miejsca wewnątrz obudowy. Obudowy z większą przestrzenią w środku zazwyczaj mają lepszy obieg powietrza, a po drugie nie mamy wtedy utrudnionego dostępu do interesujących nas miejsc. Dobrze aby obudowa posiadała przemyślane otwory wokół płyty głównej (najlepiej z gumowymi przepustami z przegrodami) na przeprowadzenie kabli oraz aby posiadała wystarczająco dużo miejsca za tacką płyty głównej. Obecnie większość konstrukcji posiada na dole osobną piwnicę na zasilacz, co znacznie ułatwia upchanie kabli. Kilka lat temu takiego rozwiązania nie było i wszystkie przewody wychodzące z zasilacza były na wierzchu. Nie bez powodu zasilacze modularne zyskały wtedy na popularności. Obecnie mając zasilacz bez odpinanych kabli mamy możliwość ich ukrycia. Idąc dalej warto zerknąć na to, jaki sposób montażu mamy przewidziany na dyski HDD oraz SSD, czy śledzie pod karty rozszerzeń mamy wyłamywane czy przykręcane. Jeżeli będziemy decydować się na układ chłodzenia procesora w postaci All in One, oczywiście trzeba sprawdzić kompatybilność. W przypadku montażu takiego układu na górze obudowy, trzeba mieć na uwadze możliwość kolizji z radiatorami pamięci RAM. Przemyślany dostęp oraz sposób wyciągania filtrów przeciwkurzowych też jest bardzo często sporym ułatwieniem. Z pewnych rzeczy wymienionych wyżej nie często się korzysta, ale kiedy przyjdzie na to czas i pora, to docenimy przemyślane rozwiązania zastosowane przez producentów.
Filtry przeciwkurzowe
Obowiązkowo muszą być w miejscach w których dochodzi do zasysania powietrza przez wentylatory. Najczęściej jest to dół obudowy oraz jej przód. Istotną kwestią jeż też rodzaj filtrów oraz sposób ich montażu.
Proponowane obudowy ATX
Obudowy SilentiumPC VT2
Wyróżnikiem Ventum VT2 jest w pełni otwarty przedni panel zapewniający wyjątkowo wysoki przepływ powietrza oraz szeroka w tym przedziale cenowym możliwość montażu systemów chłodzenia procesora, a w tym zintegrowanych układów chłodzenia cieczą (All-In-One). W skład rodziny Ventum VT2 wchodzą: Ventum VT2, Ventum VT2 TG z panelem bocznym z hartowanego szkła, Ventum VT2 TG ARGB z podświetlanym wentylatorem ARGB oraz Ventum VT2 Evo TG ARGB z trzema świecącymi wentylatorami ARGB zamontowanymi z przodu obudowy.
Obudowy SilentiumPC SG1
Wyróżniające się ponadprzeciętną przestronnością i uniwersalnością obudowy serii SG1. Dostępne klasyczne jak również z panelem ze szkła hartowanego oraz z podświetleniem ARGB. Wszystko to w segmencie skrojonym pod najlepszy stosunek możliwości do ceny. Modele oznaczone "M" posiadają lity front oraz przód, natomiast modele bez wspomnianej literki mają zastosowane przewiewne siatki mesh. Wersje EVO posiadają natomiast podświetlane wentylatory
Obudowy ZENPC Apex
Obudowy ZENPC Apex to nowoczesne obudowy zaprojektowane od początku z myślą o najwydajniejszych podzespołach. Model ZENPC Apex AX4 oraz AX6 ARGB Glass Window posiadają w zestawie 4 wentylatory z podświetleniem ARGB. W przypadku konstrukcji ZENPC Apex AX2 na wyposażeniu posiadamy dwa wentylatory 120 mm bez podświetlenia. Obudowy mieszczą długie karty graficzne oraz wysokie chłodzenia procesorów. Wszystkie modele posiadają szklany boczny panel i zapewniają bardzo dobrą cyrkulację powietrza dbając o niskie temperatury naszych podzespołów.
Obudowy be quiet! Pure Base 500
Obudowy komputerowe Pure Base 500 marki be quiet! z panelem bocznym wykonanym z wysokiej jakości hartowanego szkła bądź z klasycznym pełnym. Są to konstrukcje typu Midi Tower, które łączą w sobie ciszę, wyrafinowany design oraz mnóstwo wolnej przestrzeni na wysokiej klasy komponenty i duże systemy chłodzenia. Szkielet obudowy wykonano ze stali i przystosowano do montażu płyty głównej w formacie ATX, Micro ATX lub Mini ITX. Osłona zasilacza oraz system inteligentnego prowadzenia przewodów zapewnia schludne wnętrze. Konstrukcja została przystosowana do montażu płyty głównej w formacie ATX, Micro ATX lub Mini ITX, chłodzenia procesora o wysokości az do 190 mm, karty graficznej o długości do 369 mm Możliwość montażu pięciu dysków o średnicy 2,5 cala oraz dwóch dysków o średnicy 3,5 cala. Wsparcie dla systemu chłodzenia cieczą umożliwia montaż chłodnicy o średnicy 120 lub 240 mm u góry, 120, 140, 240, 280 lub 360 mm z przodu oraz 120 lub 140 mm z tyłu obudowy. Dzięki temu można bez problemu zapewnić wentylację całego systemu w celu uzyskania większej stabilności pracy komputera.
Obudowy SilentiumPC VT4
Ventum VT4V wyróżniają się bardzo wysokim przepływem powietrza zapewnionym przez otwarty przedni panel. Konstrukcje bazują na przestronnej strukturze, która pomieści karty graficzne długie na 345 mm i chłodzenia procesora o wysokości do 159 mm. Układ chłodzenia cieczą (AIO) w rozmiarze 240 lub 280 mieści się bezkolizyjnie na górze obudowy lub jej przodzie. Dostęp świeżego powietrza zapewnia przewiewny front z licznymi otworami o średnicy 0,9 mm. Przed dostawaniem się zabrudzeń do wnętrza komputera chroni zestaw filtrów przeciwkurzowych - pod zasilaczem oraz na topie obudowy, wygodnie mocowany z użyciem magnesów. Obudowy dostępne w różnych wariantach - VT4 TG z dwoma, a VT4V z czterema wentylatorami Sigma HP 120 mm. Wersje EVO posiadają natomiast 4 podświetlane wentylatory Pulsar HP ARGB 120 mm
Obudowy be quiet! Pure Base DX500
Dla wszystkich, którzy dążą do maksymalnej wydajności, Pure Base 500DX z maksymalnie przepuszczającą powietrze przednią i górną pokrywą jest właściwym wyborem. Filtry przeciwkurzowe z przodu i na dole obudowy można łatwo zdjąć do czyszczenia. Obudowa posiada bardzo zjawiskowe podświetlenie. Trzy fabrycznie zainstalowane wentylatory Pure Wings 2, zapewniają doskonały przepływ powietrza i chłodzenie. Pomimo kompaktowej konstrukcji obudowy, wentylatory z przodu, u góry i z tyłu są modelami 140mm, co zapewnia bardzo cichą pracę. Pure Base 500DX zapewnia dużą przestrzeń, aby zainstalować długie karty graficzne i wysokie chłodzenia do wysokości do 190 mm. Z przodu można łatwo zainstalować radiator do 360 mm, a górna część zapewnia miejsce na radiator do 240 mm. Obudowy dostępne w kolorze białym oraz czarnym.
Obudowy Phanteks P400A
Phanteks Eclipse P400A to obudowy dla entuzjastów. Charakteryzują się ciekawym wzornictwem oraz bogatą funkcjonalnością. Obudowy wykonane są z materiałów o bardzo wysokiej jakości. Futurystyczny wygląd z pewnością przyciąga wzrok. Konstrukcje posiadają doskonałą cyrkulacje powietrza dzięki wydajnym wentylatorom oraz frontowi i topowi z siatki. Wbudowany kontroler wentylatorów pozwala ograniczyć hałas lub zwiększyć wydajność za naciśnięciem jednego przycisku. Eclipse P400A ma szereg możliwych lokalizacji wentylatorów i chłodnic do 360 mm. Konstrukcje ARGB posiadają 3 podświetlane wentylatory, natomiast golas Eclipse P400A ma w komplecie dwa śmigła bez podświetlenia.
Obudowy Lian Li LANCOOL II Mesh
Lancool II zachwyca eleganckim wyglądem, doskonałą wydajnością chłodzenia i innowacyjnymi detalami. Obudowa oparta jest na solidnej konstrukcji stalowej z całkowicie zdejmowaną, podświetlaną przednią pokrywą RGB i obrotowymi panelami bocznymi wykonanymi ze szkła hartowanego i stali. LANCOOL II Mesh RGB został specjalnie zoptymalizowany do chłodzenia wysokowydajnego sprzętu . W dużym stopniu gładka przednia pokrywa obudowy Lancool II została zastąpiona panelem przednim wykonanym praktycznie w całości z siatki. Góra obudowa wyposażona jest w magnetyczny filtr przeciwpyłowy, a filtr przeciwpyłowy pod zasilaczem znajduje się w wysuwanej tacy. Dlatego wszystkie filtry są wyjmowane i łatwe do czyszczenia Przewidziane miejsce na karty graficzne do długości 384 mm a dla chłodzeń procesora aż 176 mm.
Obudowy Fractal Design Meshify 2
Fractal Design Meshify 2 to oryginalna seria obudów wyróżniająca się minimalistycznym gamingowym designem. Przestronne wnętrze pomieści wszystkie niezbędne komponenty, a fabryczny system chłodzenia zapewni odpowiednią wentylację. Obudowy dostępne są w wielu wariantach poczynając od mniejszych konstrukcji Compact po większe pełnoprawne Meshify 2 kończąc na wersjach XL. Dostępne zarówno z panelami bocznymi wykonanymi ze szkła hartowanego jak i również z pełnymi litymi. Wszystkie modele przystosowane do montażu chłodnic, bogato wyposażone w filtry przeciwkurzowe z trzema wentylatorami na pokładzie. Przemyślane, bardzo dobrze wykonane konstrukcje będą sprawiać przyjemność za każdym razem, kiedy trzeba będzie do nich zajrzeć.
Obudowy Fractal Design Define 7
Nowa definicja wszechstronności. Obudowy Fractal Design Define 7 to najnowsze renomowanej serii Define, ustanawiający nowy standard dla tego, czego można oczekiwać od obudowy mid-tower, jeśli chodzi o modułowość, elastyczność i łatwość użytkowania. Podwójne wnętrze, przemysłowe tłumienie dźwięku i klasyczna stylistyka sprawiają, że jest to łatwy wybór dla każdego świadomego projektu konstruktora PC, który potrzebuje wszechstronnej i niezawodnej obudowy, która pomieści ambitne konstrukcje i pozostawia miejsce na rozbudowę w przyszłości.
Obudowy be quiet! Silent Base 802
be quiet! Silent Base 802 to obudowa dedykowana wyjątkowo cichym i wydajnym konfiguracjom. Przód, góra i boki obudowy są wyposażone w wyjątkowo grube maty tłumiące hałas o grubości aż 10 mm, co zapewnia doskonałe wyciszenie. Pełny metalowy korpus to stabilność obudowy i jakość w dotyku. Wymienna pokrywa górna i panel przedni zapewniają maksymalny przepływ powietrza lub cichą pracę. Zdecyduj sam co preferujesz - kulturę pracy czy lepszy obieg powietrza dla lepszych temperatur swoich podzespołów. Trzy fabrycznie zainstalowane wentylatory Pure Wings 2 140 mm z łopatkami zoptymalizowanymi pod kątem przepływu powietrza zapewniają doskonały przepływ powietrza i solidne chłodzenie, niezależnie od tego, czy wybierzesz konfigurację z wysokim przepływem powietrza, czy zoptymalizowaną pod kątem ciszy, Chcesz kombinować - tackę płyty głównej można zastosować w układzie odwróconym. Złącze USB 3.2 Gen.2 Typ C znajduje się na przednim porcie I/O i umożliwia korzystanie z najnowszego sprzętu. Zintegrowany 4-stopniowy kontroler wentylatorów umożliwia ręczne ustawienie prędkości nawet sześciu wentylatorów lub podłączenie wszystkich do jednego sygnału PWM. Możliwy montaż chłodnic do 420 mm na przodzie obudowy oraz do 360 mm na górze.
Obudowy Phanteks Eclipse P600S
Zapewnij sobie niepowtarzalną oprawę z obudową Phanteks Eclipse P600S TG. Ta oryginalna konstrukcja wyróżnia się minimalistycznym gamingowym designem, uzupełnionym przez przeszklony panel boczny. Możesz więc wyeksponować stworzoną konfigurację, która dzięki zastosowaniu materiałów wytłumiających w obudowie, będzie pracować bardzo cicho. Przestronne wnętrze pomieści wszystkie niezbędne komponenty, a fabryczny system chłodzenia zapewni odpowiednią wentylację. Obudowa fabrycznie wyposażona w 3 wentylatory, które już na starcie zapewniają optymalny obieg powietrza wokół wszystkich podzespołów. Obudowa oferuje nam łącznie 7 miejsc montażowych przeznaczonych do instalacji wentylatorów, jak również radiatorów chłodzenia wodnego nawet do 420 mm. Łatwe w demontażu filtry przeciwkurzowe ułatwią utrzymanie wnętrza w znakomitej czystości. Przestronne wnętrze pomieści płyty główne w formatach od mini-ITX do E-ATX, karty graficzne o długości do 435 mm oraz chłodzenia procesora o maksymalnej wysokości 190 mm.
Obudowy Phanteks Enthoo Pro 2
Obudowy komputerowe Phanteks Enthoo Pro 2, to modele z najwyższej półki, który mogą pochwalić się ciekawym designem oraz starannym wykonaniem. W produkcji obudowy producent wykorzystał aluminium, stal oraz aluminium, które sprawiają, że jest ona wytrzymała. W przypadku wersji z ARGB TG, jeden z boku został wykonany ze szkła hartowanego. Phanteks Enthoo Pro 2 ARGB TG to model, który swoim designem przyciąga wzrok. Pojemny model z podświetleniem RGB będzie świetnym wyborem dla osób poszukujących wysokiej jakości obudowy i czegoś miłego dla oka. Panel I/O w obudowach umieszczony został na froncie i schowany pod zaślepką. Do dyspozycji użytkownika przekazano między innymi 1x USB 3.1 typu C, 4x USB 3.0 typu A, wejście/wyjście audio, przycisk zasilania i resetu. Obudowy Phanteks Enthoo Pro 2 to niezwykle pojemne modele. W środku na kartę graficzną mamy aż 503 mm, a na chłodzenie procesora 195 mm. Obudowa została przystosowana do montażu płyt głównych w standardzie SSI-EEB, E-ATX, ATX, Micro-ATX, Mini-ITX. Producent przewidział 11 zatok dla dysków 2,5-cala oraz 12 zatok dla nośników o średnicy 3,5-cala
Obudowy be quiet! Dark Base Pro 900 Rev.2
Obudowa idealna od firmy be quiet! Jest to produkt oferujący doskonałą elastyczność aranżacji oraz cichą pracę. be quiet! Dark Base Pro 900 rev.2, to idealna obudowa dla wszystkich, którzy oczekują najwyższych standardów w dziedzinie modularności, kompatybilności i designu bez kompromisów pod względem jakości materiałów. Obudowy Dark Base 900 umożliwiają różne opcje konfiguracje wnętrza, by spełnić wszelkie wymagania w zakresie nietypowych konfiguracji zestawu komputerowego. Trzy fabrycznie zainstalowane wentylatory Silent Wings 3 140mm PWM pracują praktycznie bezgłośnie. Opcji instalacji komponentów jest wiele, dzięki możliwości przeniesienia pojedynczych slotów HDD. Obudowa wspiera do 5 slotów HDD i do 10 slotów SSD oraz 2 napędy optyczne.
Obudowy Seasonic Syncro Q704 z zasilaczem
Seasonic firma zajmująca się zasilaczami, wypuściła w sprzedaż swoją pierwszą obudowę. Najnowocześniejsza seria Seasonic SYNCRO Q7 typu mid-tower ATX,to aluminiowa obudowa z panelem ze szkła hartowanego z jednej strony i Seasonic CONNECT z drugiej. Ta konfiguracja może pomieścić potężny sprzęt i zapewnia wszechstronne opcje chłodzenia i wentylacji. Moduł CONNECT działa jako koncentrator do zarządzania kablami, do którego komponenty są bezpośrednio połączone z ogólnie krótszymi kablami. Taka konfiguracja upraszcza prowadzenie kabli i zapewnia czysty wygląd po obu stronach obudowy. Modele SYNCRO Q704 wyposażone są w wentylatory Nidec zainstalowane z przodu i z tyłu obudowy. Wentylatory dobrze znane ze swojej cichej, ale i potężnej wydajności. W przypadku rozszerzonych opcji obudowa może być wyposażona w łącznie osiem wentylatorów 120 mm, a także różne rozwiązania chłodzenia cieczą. Zdejmowane górne, przednie i dolne filtry przeciwkurzowe zapewniają szybki dostęp i łatwą konserwację, a nowoczesny wygląd nowej obudowy sprawia, że ??można ją umieścić w dowolnym środowisku domowym lub biurowym.
Kompatybilność
Podstawowym zadaniem obudowy jest nadal to, aby pomieściła wszystkie podzespoły naszego PC'ta. Należy tutaj zwrócić uwagę na kompatybilność z następującymi podzespołami:- format płyt głównych m.in mITX, mATX, ATX, E-ATX
- maksymalną długość, karty graficznej (oraz szerokość szczególnie w przypadku obudów mITX)
- maksymalną wysokość chłodzenia procesora
- w przypadku układów chłodzenia cieczą - obsługiwane maksymalne rozmiary radiatorów
- rozmiar zasilacza, choć w większości przypadków nie jest to na chwilę obecną często spotykane ograniczenie (najczęściej występuje w obudowach mITX)
- ilość zatok na dyski 3,5 oraz 2,5 cala
- w przypadku używania napędu optycznego 5,25 cala, obudowa musi posiadać zatokę
- w przypadku montowania układu chłodzenia All in One na górze obudowy - wykluczyć ewentualną kolizję z radiatorami pamięci RAM