Szpital Medicover na warszawskim Wilanowie pracuje nad wdrożeniem płatności w bitcoinach. Kryptowalutą zapłacą - przynajmniej na razie - tylko pacjenci zagraniczni.

Szpital, istniejący od 2010 roku, będzie pierwszą na świecie dużą placówką medyczną honorującą płatności w bitcoinach za wszystkie świadczone usługi. System płatności ruszy w 2015 roku.

Dariusz Malczyk, Dyrektor Obsługi Klienta i Sprzedaży Szpitala Medicover, wyjaśnia, że o wprowadzeniu takiej możliwości zdecydowała coraz większa liczba pacjentów przyjeżdżających na leczenie zza granicy. Według Dariusza Malczyka, w placówce leczy się 5000 pacjentów zagranicznych rocznie.

Jak mówi Tucson Dunn, dyrektor Rozwoju Szpitali Medicover, do obsługi pacjentów zagranicznych firma przygotowała się, wprowadzając międzynarodowy cennik według Jednorodnych Grup Pacjentów, który został przyjęty przez Międzynarodową Komisję ds. Zdrowia. Na tej podstawie powstał pierwszy międzynarodowy cennik usług medycznych w bitcoinach.

Na razie płatności ograniczone są do szpitala i dostępne dla pacjentów zagranicznych. Niewykluczone, że w przypadku popularności tej formy płatności, będzie ona wprowadzona także w innych placówkach grupy w Polsce.

[Joanna Ryńska]