Ruch robotniczy w końcu dotarł do Apple. Jak podaje Washington Post, pracownicy giganta technologicznego zaczynają po cichu zakładać związki zawodowe, częściowo dlatego, że stawki godzinowe pozostają w stagnacji, podczas gdy marże Apple rosną.

Paymentapple

Dwa sklepy Apple Stores przygotowują się do złożenia dokumentów do Krajowej Rady ds. Stosunków Pracy (NLRB), a 6 kolejnych jest na wcześniejszych etapach, powiedzieli pracownicy Apple, którzy rozmawiali z Washington Post pod warunkiem zachowania anonimowości. Według Washington Post jest jeden szczególnie wymowny szczegół: wielu organizatorów związków przerzuciło się na telefony z Androidem, aby uniknąć potencjalnego szpiegowania. Płace które utrzymywały się poniżej stopy inflacji, udane założenie związków zawodowych w Starbucks, są mocnymi motywatorami dla pracowników Apple Stores.

Apple ma ponad 500 punktów sprzedaży detalicznej na całym świecie i ponad 270 w Stanach Zjednoczonych, jak podaje jego strona internetowa. Apple odnotował w ostatnich latach zdumiewający wzrost przychodów, przynosząc 378 miliardów dolarów w ostatnim roku kalendarzowym w porównaniu z 240 miliardami dolarów w 2017 roku. Obecnie pracownicy detaliczni Apple mogą zarabiać od 17 do ponad 30 dolarów na godzinę, w zależności od rynku i pozycji. Co również ciekawe - zarząd Apple w tym roku zaproponował pakiet wynagrodzeń w wysokości 99 milionów dolarów dla prezesa Apple, Tima Cooka.