Firma Samsung od momentu, kiedy zrezygnowała z procesorów Qualcomm dla swojego flagowego produktu, coraz więcej wagi przykłada układowi Exynos, który będzie posiadał zintegrowany modem LTE i zostanie wyprodukowany w 14 nm procesie produkcji 3D FinFET. To powinno mieć duży wpływ na jego energooszczędność.

Podobno Samsung już rozpoczął produkcję nowych układów SoC. To oznacza, że będziemy mieli pierwszy procesor mobilny w tym procesie litograficznym. Wcześniej Intel przygotował układ Broadwell 14 nm, jednak w architekturze x86m, a Koreańczycy opierają się o chipy ARMv8. Dzięki takim zmianom nowe procesory mają być aż o 35% mniej prądożerne i zaoferują o 20% wyższą wydajność od Exynosa 7 z ośmioma rdzeniami. Takie dane podaje sam producent, więc warto podchodzić do nich z pewną rezerwą.

To wszystko powinno spowodować, że Samsung uzyska przewagę na Qualcomm. Procesor Snapdragon 810 jest bardzo podobny do Exynosa 7 Octa, ponieważ posiada takie same rdzenie: cztery Cortex-A57 i cztery Cortex-A53, jednak ma inne taktowanie i inny układ graficzny (Mali-T760 zamiast Adreno 430). Wszystko wskazuje, że nowe procesory Samsunga będą dostępne jeszcze w tym roku. Czy to oznacza dla Qualcomm kłopoty? Wygląda na to, że tak.