Data: 2015-06-17 Przegrzewanie się Xperii Z3+/Z4 jest faktem Smartfony Xperia Z3+/Z4 dopiero co pojawiły się w sklepach, a już użytkownicy skarżą się, że mają one problemy z przegrzewaniem się. Przypomnijmy, że wyposażono je w procesory Snapdragon 810 z którymi problemy były już zgłaszane dużo wcześniej.
Firma Qualcomm cały czas zaprzecza problemom związanym z ich układami SoC. Niestety trudno uwierzyć, ponieważ niedawno podobne kłopoty były z telefonami HTC One M9, które posiadają ten sam układ. W przypadku problemów z Xperiami firma Sony stanęła na wysokości zadania i przyznała się do błędu. Japński koncern zapewnił, że wyda aktualizację oprogramowania, która usunie wszystkie trudności. Do tej pory zaleca się jednak wyłączenia urządzenia kilka razy dziennie, a w szczególności w trakcie ładowania telefonu, żeby uniknąć przegrzewania.
Model Xperia Z3+ osiąga najwyższe temperatury w czasie oglądania filmów HD i grania w gry. Wtedy Snapdragon 810 notuje nawet ponad 67 stopni Celsjusza.
Uważasz ten news za ciekawy? Udostępnij go innym! Wstecz
Przegrzewanie się Xperii Z3+/Z4 jest faktem - Recenzje, opinie i komentarze
Ocena klientów: 4.33 / 6 - Ilość recenzji: 12
Klient ·
Wybaczcie, ale akurat po przeczytaniu informacji mam uśmiech na twarzy. Firma wyda wspaniałomyślnie poprawkę oprogramowania, która ma za zadanie pomóc w przypadku przegrzewania się? Nie chcę polemizować, ale tego typu problem próbuje się rozwiązać metodą programową? Ta łatka, co najwyżej, zmieni plany zasilania, albo ostrzej poustawia funkcje oszczędzania energii, może nawet pozaniża taktowania? W swoim telefonie mam coś takiego jak np. Greenify dla androida oraz tak zwane daemon zarządzający taktowaniem, przy czym mój nie ma problem z przegrzewaniem się, a zrobione jest to po to by nie drenowało baterii z racji tego, że programy na Androidzie często chodzą w tle i trzeba je zahibernować (Greenify to imho jedyny stkuteczny tego typu program z dostępem roota - reszta bez dostępu roota non stop próbuje zabić aplikacje systemowe, a że nie ma do tego dostępu to non stop walczy z tym, a rezultatem jest jeszcze mocniejszy drenaż baterii). Tego typu proponowane rozwiązanie przypomina mi rynek destkopów - karta graficzna łapie za wysokie temperatury bo sprzętowo ją "zwalili" więc wydajmy biosa, który obniży taktowania...a klient będzie mieć niższą wydajność. Mocne.
Jasio ·
Lol, co zrobią z oprogramowaniem żeby zapobiec przegrzewaniu? Okroją procek? Sony sięga dna.
Raven ·
Wydadzą aktualizację i throttling będzie masakryczny, przez co finalnie telefon będzie działał być może wolniej niż poprzednie wersje i to pewnie przy dość prostych czynnościach. Dziwię się że producenci ładują taki procesor, skoro potem trzeba zaniżać jego taktowania by się nie przegrzał. W efekcie lepiej było zamontować pewniejszy procesor starszej generacji, który nie zapewnił by dużo wyższej wydajności, a jednocześnie pozwoliłby na jego pełne wykorzystanie przez długi czas, ale jak widać wyścig o cyferki na pudełku i w benchmarkach trwa.
Klient ·
@Raven - to nie wina procesora. Producent robiąc układ daje specyfikację. To problem marketingowy bo grzejące się CPU wymaga odpowiedniego schładzacza (z ang. coolera). W tym momencie super śliczne i płaskie telefony o dużej mocy byłby zwyczajnie grubsze...problem rozwiązany. Większe smartfony i tak wyglądają, jak cegłówki, więc kilka mm więcej niczego nie zmieni, a pozwoli wsadzić lepszy radiator na cpu.
Seba1 ·
Ten problem pojawił się w Z1.Następnie po szumnych zapowiedziach, w Z2 miało być po kłopocie haha a tu wychodzi na to, że nawet w Z3 sobie z tym nie poradzili...baaa w Z4 :D .Parodia.
Raven ·
@Klient: Nie napisałem że to wina procesora. Napisałem, że dziwię się iż producenci taki procesor dają znając jego specyfikacje i wiedząc, że nie dadzą rady go schłodzić w tak cienkiej obudowie. Tworząc Xperię Z3+ / Z4 mogli pozostać przy Snapdragonie 801 albo zaimplementować inną wersję. Gdyby to była jakaś nowa firma, ale Sony ma już doświadczenie z telefonami i smartfonami, tym bardziej projektanci powinni przewidzieć tego typu rzeczy, a nawet jeżeli już nie przewidzieli, to przecież produkuje się kilka próbnych sztuk i robi różne testy przed wypuszczeniem na rynek, a dopiero później podpisuje umowę na ileś tam milionów sztuk Snapdragonów. To wszystko może mieć też związek z częstotliwością wypuszczania kolejnych flagowych modeli. Możliwe, że pracownicy potrzebują więcej czasu na dopracowanie i przetestowanie nowego fona, a tutaj zwyczajnie nie mają kiedy tego udoskonalić, bo zarząd Sony ciśnie, że ma być i koniec. W końcu się przeliczą, bo już teraz pewnie będą mieli kijową sprzedaż Z3+ i Z4, bo ludzie nie są idiotami, a informacje jak widać szybko się rozchodzą.
Vissim ·
Nie chcę straszyć, ale skoro producent układu nie przyznaje sie do błędu, a producent telefonu, to musi coś istnieć po drodze, np. integratora (sony), albo NSA. Poczytajcie o Z1 czy Z2, to dowiecie się ciekawych rzeczy.
Jasio ·
@Vissim: Ale zdajesz sobie sprawę, że również w innych przypadkach ten Snapdragon się tak grzeje? To że idą w zaparcie jest tylko kwestią strat jakie by ponieśli.
Bladesss ·
Już pierwsza Z grzeje się masakrycznie i wpada w masakryczny throttling, historia wcale nie zaczęła się od Z1:)
Fotografista ·
Mam T3 i też ma skłonności do przegrzewania się. Potrafi parzyć, dosłownie.
Irek ·
@ Bladesss. Mam Zetkę około roku i owszem grzeje się przy np grach, tylko że nie można tego nazwać "masakrycznie". Po prostu jest ciepła i nigdy nikogo nie poparzyła. W zimie to nawet dobre jest :)
Bladesss ·
Może w slabe gry grasz ; ) w marvel - contest of champions nagrzewa się tak że góry tylu telefonu nie utrzymasz dłużej niż kilka sekund:) Generalnie zdecydowalem ostatecznie że nastepna Xperia która kupię to bedzie z5, do tej pory przetrwam na trj co mam:)