Firma Qnap przedstawia swój sześciownękowy serwer NAS TVS-675 z ośmiordzeniowym chińskim procesorem x86 zaprojektowanym przez Zhaoxin we współpracy z Via Technologies. NAS dla małych firm jest jednym z pierwszych (jeśli nie pierwszym) komercyjnym urządzeniem, które ma być dostępne w Stanach Zjednoczonych i Europie, z procesorem KaiXian KX-U6580 opracowanym głównie na rynek chiński.

Gnap11

Firma Zhaoxin została założona w 2013 roku, aby budować procesory x86 w Chinach na rynek lokalny i zmniejszyć zależność od procesorów zaprojektowanych przez AMD i Intela, zachowując jednak kompatybilność z ogromną biblioteką oprogramowania x86. Początkowe generacje produktów Zhaoxin nie odniosły sukcesu z powodu całkowicie niskiej wydajności, a i najnowsza seria KaiXian KX-6000 również nie jest mistrzem wydajności w zadaniach ogólnego przeznaczenia. Wygląda jednak na to, że Qnap uznał, że ośmiordzeniowy KaiXian KX-U6580 2,50 GHz (z grafiką Zhaoxin C-960) jest wystarczająco dobry dla swojego serwera NAS.

Zwykle urządzenia pamięci masowej Qnap klasy podstawowej wykorzystują układy SoC oparte na architekturze ARM lub układy SoC firmy Intel Celeron, wykorzystujące architekturę firmy o niskim poborze mocy. NAS zarządza plikami, uruchamia lekkie aplikacje lub koduje filmy, więc te niedrogie układy SoC są wystarczająco dobre do takich zastosowań. KaiXian KX-6000 firmy Zhaoxin z pewnością może uruchamiać lekkie aplikacje, ale jak wykazują recenzje, jego wydajność kodowania multimediów jest bardzo niska według dzisiejszych standardów, prawdopodobnie dlatego, że brakuje w nim pewnych kodeków sprzętowych, które można zastosować w scenariuszach testowych w systemie Windows. Należy pamiętać, że serwer NAS Qnap TVS-675 jest skierowany głównie do małych i średnich firm, które prawie nie potrzebują go do kodowania multimediów, więc słabsza wydajność KaiXian KX-6000 prawdopodobnie nie wpłynie na użytkownie tego NAS.

Gnap11

Qnap TVS-675 ma zapewnić małym i średnim przedsiębiorstwom wysoką wydajność, możliwości rozbudowy i dość szybką łączność sieciową. NAS ma sześć 3,5-calowych wnęk z na pojemne dyski twarde SATA, dwa gniazda SO-DIMM na moduły pamięci DDR4 (system jest dostarczany z 8 GB, ale można zainstalować do 64 GB), dwa gniazda M.2-2280 dla dysków SSD obsługujących interfejs PCIe 3.0 x1 lub SATA oraz dwa gniazda PCIe 3.0 x4 na dyski SSD lub karty sieciowe. Urządzenie ma również dwa porty 2.5 GbE, dwa złącza USB 3.2 Gen 1 Type-A, dwa porty USB 3.2 Gen 2 Type-A, jedno wyjście HDMI 2.0 i trzy wentylatory do chłodzenia generujące rzekomo maksymalnie 23 dB.

Gnap11

Qnap TVS-675 jest dostarczany z wyborem systemu operacyjnego QTS lub systemu operacyjnego ZFS QuTS klasy korporacyjnej. QTS obsługuje wszystkie funkcje oczekiwane od NAS klasy podstawowej, w tym międzyplatformowe udostępnianie plików Qsync (dla komputerów Apple, Windows, IBM AIX i Linux), technologię buforowania Qtier, która automatycznie przenosi często używane pliki/dane na dyski SSD, migawki, tryby RAID, wirtualny JBOD, serwer FTP, dostęp HTTP i tak dalej. NAS obsługuje również aplikacje własne i zewnętrzne z certyfikatem QNAP. Qnap nie ujawnił jeszcze cen modelu TVS-675.

Sprawdź ofertę QNAP w Proline.