Qualcomm, producent na rynku układów, został ukarany przez chiński rząd grzywną w wysokości 975 mln USD za naruszenie prawa antymonopolowego.

jako powód nałożenia kary Chińczycy podają zbyt wysokie opłaty pobierane od producentów smartfonów, którzy chcąc wprowadzić jak najwydajniejsze konstrukcje nie mieli zbyt dużego wyboru i musieli się godzić na takie warunki. Ponadto Qualcomm miał się dopuścić łączonej sprzedaży procesorów, co jest niezgodne z chińskim prawem.

Qualcomm, największy na świecie producent chipów wykorzystywanych w smartfonach znalazł się pod lupą PKRiR już w listopadzie 2013 r. Qualcomm większość swoich dochodów generuje poprzez licencjonowanie patentów innym firmom i do tej pory oferował je w większych pakietach, przez co np. zmuszał producentów, którzy potrzebowali licencji na smartfonowy układ 3G lub 4G, do zakupu także innych patentów. Chińczycy na mocy swojej decyzji ukrócili ten proceder i teraz Qualcomm musi oferować układy 3G oraz 4G bez żadnych dodatkowych kosztów.