Wydaje się, że zespół koreańskich naukowców złamał kod podstawowej technologii "maskowania" lub aktywnego kamuflażu, który może automatycznie wtapiać się w otoczenie w czasie rzeczywistym. Technologia naśladująca kolory jest wystarczająco trwała i czuła, aby pomóc małemu robotowi wtopić się w otoczenie, podobnie jak robi to prawdziwy kameleon, wynika z badań opublikowanych we wtorek w czasopiśmie Nature Communications.



Aby udowodnić, że system działa, naukowcy opublikowali nagranie wideo na którym widzimy robota przypominającego kameleona, który potrafi zmieniać kolor w zależności od tego, po jakiej powierzchni spaceruje. To nie pierwsza próba rozwinięcia aktywnego kamuflażu. Ten eksperyment ma jednak inne podejście niż inne systemy, które często próbują upakować jak najwięcej kolorowych pikseli na powierzchni - coś, co naukowcy opisują jako "wyjątkowo trudne" z technologicznego punktu widzenia. Zamiast tego naukowcy wykorzystali materiał zmieniający kolor - i mały robot kameleon - składa się z kilku ułożonych w stos warstw zmieniających kolorwyświetlaczy, które wykorzystują czujniki nanotechnologiczne do wykrywania i wyświetlania kolorów otoczenia.

"Pierwsze zastosowanie będzie miało zastosowanie wojskowe, (takie jak) tajne roboty wywiadowcze (lub) aktywnie kamuflujące mundury wojskowe" - powiedział dla Inverse starszy autor badań, Seung Hwan Ko z Uniwersytetu Narodowego w Seulu.