Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ma swoją nazwę nie bez powodu. Laboratorium orbitujące przez wiele lat gościło astronautów z całego świata. Wraz z zainstalowaniem nowego sprzętu na statku kosmicznym jego możliwości wzrosły i prowadzi się tam wiele badań naukowych. Przez lata głównymi partnerami, którzy utrzymują stację kosmiczną są Stany Zjednoczone (NASA) i Rosja (Roscosmos). Teraz jeden z tych partnerów rozważa ciężką decyzję o wycofaniu się.

Rosja

Jak donosi rosyjska agencja informacyjna TASS , rosyjscy urzędnicy zdecydowali, że nadszedł czas, aby kraj zdecydował o wycofaniu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Prawdopodobnie decyzja zostanie podjęta po inspekcji technicznej, przeglądzie samego statku kosmicznego, ustaleniu pewnych liczb i ocenie ryzyka. Rosja nie uważa już, że stacja kosmiczna nadaje się do długoterminowych prac badawczych, a od 2025 r. Może już nie czuć się komfortowo wysyłając tam swoich naukowców.



Niektóre strony piszą, że Rosja już zdecydowała się opuścić stację, podczas gdy inne cytują rosyjskich urzędników, którzy twierdzą, że nadal rozważają decyzję. W każdym razie jasne jest, że Rosja nie jest już na ISS "all in" i obwinia o dokonanie tego wyboru stan techniczny samego statku kosmicznego. Rosja przeprowadziła ocenę ryzyka dla statku kosmicznego w niedalekiej przyszłości, a niektórzy czołowi specjaliści w kraju przewidzieli "awarię wielu elementów na pokładzie ISS" po roku 2025. Kraj zgodził się już na współpracę z NASA i innymi partnerami na projekcie ISS do co najmniej 2024 roku.

Oświadczenie Roscosmos w każdym razie nie daje zbytniej pewności:
Mamy uzgodniony z naszymi partnerami termin 2024 na prace ISS. Następnie decyzje będą podejmowane w oparciu o stan techniczny modułów stacji, a także nasze plany rozmieszczenia krajowej orbitalnej stacji paliw nowej generacji.
Interesujące będzie zobaczyć, co zrobiłaby NASA, gdyby ich główny partner ISS zdecydował się wycofać z programu w 2025 roku. Statek kosmiczny spędził ponad dwadzieścia lat w kosmosie, stopniowo się rozrastając, w miarę jak NASA i Rosja rozbudowywały go, dodawały więcej sprzętu naukowego i przetestowały różne moduły pod kątem użyteczności. Podczas jej pobytu w kosmosie dokonano wielu nowych odkryć, ale nikt nie zaprzeczyłby, że jest to najnowocześniejsza maszyna krążąca wokół Ziemi. Wycieki pojawiały się wielokrotnie, zwłaszcza po rosyjskiej stronie statku kosmicznego. Ostatecznie będzie trzeba go całkowicie wymienić, ale nikt tak naprawdę nie wie, kiedy to się stanie. Na razie naukowcy muszą pracować w mikrograwitacji.