W 2016 roku Samsung rozpocznie masową produkcję układów SoC wykonanych w 10 nm procesie litograficznym. Czeka nas niemała technologiczna rewolucja.

Samsung potwierdził, że zaczął korzystać z 14nm procesu technologicznego FinFET już w czterech swoich fabrykach, z których dwie znajdują się w Korei Południowej, a kolejne dwie w USA, w tym nowy zakład GlobalFoundries w Malta. Okazuje się, że koreańska firma chce pod koniec przyszłego roku uruchomić masową produkcję 10-nanometrowych układów w procesie FinFET. Co więcej, pokazano pierwszy wafel krzemowy wyprodukowany w eksperymentalnej technologii. Nowa technologia powinna zapewnić jeszcze lepszą wydajność i mniejsze zużycie energii. Same podzespoły będą po prostu mniejsze.

Zaprezentowanie 300-milimetrowego wafla wykonanego w 10-nanometrowej litografii oznacza, że specyfikacja procesu technologicznego została już w dużej części sfinalizowana. Pierwsze testowe układy mają być gotowe do końca tego roku. Apple ma być kluczowym odbiorcą 10-nanometrowych układów Samsunga - kolejne generacje smartfonów iPhone zapewniają producentowi stałe zamówienia, a już teraz mówi się o zapotrzebowaniu wynoszącym około 40 tysięcy wafli krzemowych miesięcznie.