Firma Samsung prezentuje drugą generację sterowanej wzrokiem myszy komputerowej EYECAN+, która umożliwia niepełnosprawnym użytkownikom pisanie, edycję tekstów oraz przeglądanie Internetu z wykorzystaniem prostych ruchów oka.

Mysz EYECAN+ to jednoczęściowe, przenośne urządzenie w formie skrzynki umieszczanej pod monitorem, która bezprzewodowo rejestruje ruchy gałki ocznej użytkownika i przetwarza je na ruchy kursora na ekranie.

EYECAN+ jest owocem prac prowadzonych przez naszych inżynierów na zasadzie wolontariatu i odzwierciedla ich entuzjazm i zaangażowanie na rzecz aktywizacji jak największego grona członków naszej społeczności - powiedział SiJeong Cho, wiceprezes ds. relacji ze społecznościami w Samsung Electronics.

Firma Samsung nie zamierza komercjalizować EYECAN+, jednak wyprodukuje ograniczoną liczbę egzemplarzy urządzenia, aby przekazać je organizacjom charytatywnym. Zarówno technologia, jak i konstrukcja EYECAN+ zostaną wkrótce upublicznione i udostępnione firmom oraz instytucjom, które chciałby wprowadzić mysz sterowaną wzrokiem na rynek.

Korzystanie z EYECAN+ wymaga jedynie od użytkownika, aby znajdował się w odległości od 60 do 70 cm od ekranu monitora. Bez znaczenia jest natomiast jego pozycja, która może być zarówno siedząca jak i leżąca. Kalibracja jest konieczna tylko przy pierwszym użyciu, ponieważ urządzenie zapamiętuje charakterystyczne cechy oczu każdego użytkownika. Czułość EYECAN+ można wyregulować na etapie kalibracji lub w trakcie użytkowania.

Po kalibracji na monitorze pojawia się interfejs użytkownika z 18 poleceniami w prostokątnym lub kołowym menu (do wyboru). Oba rodzaje menu można skonfigurować tak, aby przez cały czas były wyświetlane na pierwszym planie. Wszystkie 18 poleceń można uruchamiać ruchem gałki ocznej i mrugnięciem - wystarczy spojrzeć na odpowiednią ikonę i mrugnąć jeden raz. Dostępne polecenia to między innymi: "kopiuj", "wklej", "wybierz wszystko", "przeciągnij i upuść", "przewiń" oraz "zbliż". Można także tworzyć dodatkowe polecenia odpowiadające kombinacjom klawiszy - np. "zamknij program" (Alt+F4) czy "drukuj" (Ctrl+P).

W porównaniu z poprzednią wersją urządzenia EYECAN, czyli pierwszą komputerową myszą wzrokową zaprezentowaną przez firmę Samsung w marcu 2012 r., czułość kalibracji oraz opcje dostępne dla użytkownika EYECAN+ zostały znacznie udoskonalone, między innymi dzięki Hyung-Jin Shinowi, doktorantowi wydziału informatyki Uniwersytetu Yonsei w Seulu. Shin, od urodzenia cierpiący na paraliż czterokończynowy, współpracował z firmą Samsung przy projektowaniu myszy EYECAN w latach 2011-2012 i miał istotny wkład w opracowanie wersji EYECAN+. Testował mysz wzrokową przez 17 miesięcy i pomagał inżynierom firmy Samsung w projektowaniu licznych funkcji oraz poleceń urządzenia pod kątem ich funkcjonalności i łatwości obsługi.

[Łukasz Szewczyk]