Tak naprawdę nie potrzebowałeś całej tej nowoczesnej mocy superkomputera
Jednym z przekonań sceptyków zmian klimatycznych jest to, że symulacje komputerowe przeprowadzone kilkadziesiąt lat temu nie przewidywały ocieplenia, więc społeczeństwo powinno wątpić w wiarygodność prognoz nowszych modeli klimatycznych. Okazuje się jednak, że przewidywali obecne temperatury już 50 lat temu. Badanie wczesnego modelowania komputerowego przeprowadzone przez zespół kierowany przez Zeke Hausfather, absolwenta Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, pokazuje, że ocieplenie, które mamy dzisiaj, jest zgodne z przewidywaniami modeli z przeszłości.Zespół kierowany przez Zeke Hausfather, absolwenta Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, przeprowadził badanie sposobów działania wczesnego modelowania komputerowego. Pokazuje ono zgodność panującego obecnie ocieplenia z przewidywaniami modeli z przeszłości. Naukowcy porównali średnie roczne temperatury powierzchni na całym świecie z temperaturami powierzchni przewidywanymi w 17 prognozach.
Prognozy te zostały opracowane na podstawie 14 oddzielnych modeli komputerowych wydanych w latach 1970 - 2001. W niektórych przypadkach badania i ich kody komputerowe były tak stare, że zespół musiał wyodrębnić dane opublikowane w artykułach, używając specjalnego oprogramowania do zmierzenia dokładnych liczb reprezentowanych przez punkty na wydrukowanym wykresie.
Większość modeli dokładnie przewidziała ostatnie globalne temperatury powierzchni, które wzrosły o około 0,9°C od 1970 roku. W przypadku 10 prognoz nie było statystycznie istotnej różnicy między ich wynikami a obserwacjami historycznymi, donosi dziś zespół w Geophysical Research Letters.
Co prawda siedem starszych modeli wykazało rozbieżność od obserwowanych temperatur wynoszącą 0,1°C przez dekadę. Jednak dokładność pięciu z tych prognoz poprawiła się z czasem na tyle, gdy naukowcy dostosowali kluczowy wkład do modeli. Była to informacja na temat tego, ile zanieczyszczeń powodujących zmianę klimatu wyemitowali ludzie na przestrzeni lat.
Tak czy inaczej, modele klimatyczne miały rację, nawet jeśli posiadały do dyspozycji moc obliczeniową nieznacznie większą od mocy dzisiejszych smartfonów.