Mikroarchitektura ARM nie jest co prawda tak wydajna jak x86, ale za to pozwala tworzyć wielordzeniowe procesory o niskim zużyciu energii. Ta właściwość sprawia, że firmy z branży IT planują jej wykorzystanie w komputerach klasy serwer, co nie jest wcale łatwe - przykładowo Calxeda mimo szumnych zapowiedzi poległ na tym polu. Nie zrażona tym firma Cavium wierzy, że uda się jej dokonać rewolucji wprowadzając do komputerów klasy serwer pracujących w centrach baz danych. To zadanie wykona procesor typu SoC o kodowej nazwie Thunder X, produkowany z wykorzystaniem 28nm procesu litograficznego.

Powstanie kilka wersji tego układu z TDP od 20W do 95W, a najmocniejsza odmiana będzie wyposażona w aż 48 fizycznych rdzeni zbudowanych w oparciu o 64-bitową architekturę ARM v8, pracujących z zegarem 2.5GHz. Z myślą o klientach ceniących niskie zużycie energii pojawią się układy ThunderX CN87xx z zaledwie 8-16 rdzeniami ARM.

Thunder X otrzyma w zależności od modelu dwa lub cztery 72-bitowe kontrolery pamięci RAM typu DDR3/4, moduły komunikacji przewodowej Ethernet, PCI-Express 3.0, wbudowaną, współdzieloną pamięć podręczną, oraz kontrolery portów I/O, w tym SATA III 6Gb/s i interfejsu CCPI służącego do połączenia ze sobą dwóch odrębnych układów.

Pierwsze próbki inżynieryjne nowych procesorów powinny trafić do partnerów w czwartym kwartale bieżącego roku, a gotowe układy swą premierę będą mieć w przyszłym roku.