Jakiś czas temu mówiło się, że w najbliższej przyszłości nie należy spodziewać się kolejnych spadków ilości nanometrów w procesach produkcyjnych, a postęp w tej dziedzinie miał zostać przełożony na trójwymiarowe układy. Wszystko wskazuje jednak na to, że nadchodzą wielkie małe rzeczy!

TSMC przygotowuje się do otwarcia nowej fabryki, w której produkowane będą chipy w 5- oraz 3-nanometrowym procesie technologicznym! W inwestycję tę firma zamierza włożyć ponad 15 miliardów dolarów.

Jeszcze kilka miesięcy temu mówiło się, że inżynierowie z Tajwanu pracują nad 10-nanometrowym układem A11 tworzonego na zamówienie firmy Apple. Nowe informacje pokazują jednak, że nie ma się nad czym zachwycać, bo w planach uwzględnia się już o wiele bardziej zaawansowaną technologię.

Pierwsze 3-nanometrowe układy mają ukazać się w 2022 roku - należy więc uzbroić się w cierpliwość, jednak dla zainteresowanych to z pewnością ciekawa informacja. W międzyczasie pojawić się mają natomiast chipy 7-nanometrowe, wśród których prawdopodobnie znajdzie się Apple A12.