TSMC rozpoczął produkcję nowego węzła w marcu ubiegłego roku i od tego czasu przeszedł długą drogę. Tajwański producent mikroprocesorów ogłosił już, że jego procesory 5 nm są w pełni zarezerwowane przez klientów, takich jak Apple, którzy chcą produkować swój chip A14 przy użyciu nowej technologii. Według WikiChip, TSMC spodziewa się wzrostu gęstości tranzystorów o 84% dzięki nowemu węzłowi "N5".

Xbqdns1yurcqpghb

Oprócz większej gęstości tranzystorów nowy węzeł "N5" zapewnia również lepszą wydajność - do 15% przy takim samym zużyciu energii jak poprzednia generacja lub 30% niższe zużycie energii przy zachowaniu wydajności.

N5

Dzięki nowej technologii, która jest tuż za rogiem, TSMC utrzymuje się w czołówce jeśli chodzi o zmniejszanie wielkości chipów. Pomimo tego, iż Intel wierzy, że prawo Moore'a będzie obowiązywać co najmniej do 2025 roku to obecnie tajwański producent półprzewodników wciąż pokazuje, że możliwe jest osiągnięcie coraz mniejszych rozmiarów litografii - w porównaniu do Intela, który jest gotowym czekać co najmniej kolejny rok do wprowadzenia czipów 7 nm.