Prezes Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) powiedział w poniedziałek, że firma zaczęła rozważać budowę fabryki w Niemczech, pierwszego zakładu produkcyjnego w Europie. Decyzja będzie zależeć od popytu i wymagań klientów TSMC.

Tsmc

"Jesteśmy na wstępnym etapie rozważania, czy udać się do Niemiec", powiedział Mark Liu, prezes TSMC, na dorocznym zgromadzeniu akcjonariuszy firmy, informuje Nikkei Asia. "Jest jeszcze bardzo wcześnie, ale poważnie to oceniamy, a (decyzja) będzie zależeć od potrzeb naszych klientów". Będąc największym na świecie wykonawcą kontraktowym półprzewodników, TSMC ma setki klientów, wielu z nich w Europie. Globalny niedobór chipów oraz napięcia geopolityczne sprawiły, że wielu rozważa ryzyko związane z produkcją chipów wyłącznie na Tajwanie.

Podczas gdy same półprzewodniki mogą być produkowane niemal wszędzie, zakłady testowe i pakujące TSMC znajdują się na Tajwanie. Istnieją niezależne firmy outsourcingowe zajmujące się montażem i testowaniem półprzewodników (OSAT), które oferują podobne usługi, ale znajdują się również na Tajwanie, w Chinach lub w innych krajach azjatyckich. W rezultacie, chociaż chipy mogą być produkowane w Europie, będą musiały zostać wysłane do Azji w celu przetestowania i montażu, a następnie odesłane z powrotem do Europy, gdzie będą używane. Obecnie TSMC nie mówi o budowie zakładu pakowania w Europie, ale wygląda na to, że lokalizacja całego łańcucha dostaw może być potrzebna, jeśli klienci TSMC chcą usunąć ryzyko geopolityczne.

Niedawno firma rozpoczęła budowę fabryki obsługującej technologię 5nm w Arizonie, która rozpocznie masową produkcję chipów w pierwszym kwartale 2024 roku. Fabryka jest finansowana przez TSMC i ma wsparcie rządu federalnego USA i stanu Arizona.