Zaledwie kilka dni po pojawieniu się doniesień, że Chiny z powodzeniem uruchomiły test naddźwiękowych pocisków mogących przenosić ładunek nuklearny, amerykańscy urzędnicy obrony przyznali, że podobny test w wykonaniu USA nie powiódł się.Według CNN Pentagon powiedział, że system rakietowy przeznaczony do przyspieszania broni do prędkości naddźwiękowych zawiódł podczas próby przeprowadzonej w czwartek. Urzędnicy twierdzą, że nie mogli przystąpić do testowania pocisku naddźwiękowego, chociaż mają nadzieję, że niepowodzenie to ujawni nowe spostrzeżenia dla przyszłych testów. "Eksperymenty i testy - zarówno udane, jak i nieudane - są podstawą rozwoju wysoce złożonych, krytycznych technologii z ogromną prędkością, takie jak robi dział z technologiami hipersonicznymi" - powiedział rzecznik Pentagonu Tim Gorman w oświadczeniu otrzymanym przez CNN.

Pomimo niepowodzeń US Navy i armia USA były w stanie z powodzeniem przetestować inne naddźwiękowe prototypy komponentów broni w środę. Testy "zademonstrowały zaawansowane technologie hipersoniczne, możliwości i prototypowe systemy w realistycznym środowisku operacyjnym", powiedział Pentagon w oświadczeniu uzyskanym przez Reuters. Wszystko to jest częścią tego, co wydaje się być szybko rozwijającą się zimną wojną zaawansowanej technologii broni. Prezydent USA Joe Biden powiedział niedawno dziennikarzom, że jest zaniepokojony rzekomym testem chińskiego pocisku naddźwiękowego . Na początku tego miesiąca Rosja ogłosiła również, że pomyślnie przetestowała własny pocisk naddźwiękowy.

Powodem tego wyścigu jest fakt, że nawet najbardziej zaawansowane systemy obrony przeciwrakietowej na świecie nie są w stanie skutecznie bronić się przed bronią hipersoniczną, która może latać z prędkością ponad 6000 kilometrów na godzinę.