Wkrótce producenci będą mieć możliwość bezpłatnego korzystania z rozwiązań stosowanych w HTC Vive. Valve zamierza spopularyzować swoją technologię kontrolerów gier VR, która tym samym ma szanse stać się standardem dla całej branży rozrywki w wirtualnej rzeczywistości.

System śledzenia ruchu w HTC Vive jest na dzień dzisiejszy najbardziej zaawansowaną technologią wśród sprzętów służących do grania w wirtualnej rzeczywistości. W pracach nad tą technologia kluczową rolę odegrała firma Valve, która zamierza bezpłatnie udostępnić ją dla wszystkich deweloperów.

Aby korzystać z powyższego rozwiązania musimy być zaopatrzeni w odpowiednie oprogramowanie oraz oczywiście sprzęt. Mowa tu o sensorach oraz stacjach bazowych. Emitują one wiązki laserowe, które po rozpoznaniu przez czujniki umożliwiają obliczanie pozycji gogli oraz kontrolerów w przestrzeni. Rozwiązanie to świetnie sprawdza się przy okazji korzystania ze sprzętu od HTC i pozostali deweloperzy z pewnością chętnie z niego skorzystają.

Jak podają przedstawiciele Valve, w początkowej fazie projektu konieczne będzie korzystanie ze sprzętu HTC, jednak w późniejszym okresie ograniczenie to ma zostać wycofane.