Firma VIA Technology wraz z Centaur Technology ujawniła możliwości swoich nowych, nadchodzących procesorów VIA Isaiah II opartych na architekturze x86-64. Układy mają konkurować na rynku z najtańszymi procesorami AMD i Intela. Procesory są wyposażone w cztery rdzenie z obsługą najnowszych instrukcji do AVX 2 włącznie, zintegrowany kontroler pamięci DDR3, obsługę 64-bitowych aplikacji oraz 2 MB współdzielonej pamięci podręcznej drugiego poziomu.

Taki procesor, taktowany zegarem 2.0 GHz został porównany przez producenta do procesora Atom Z3770 (4 rdzenie Silvermont, taktowanie do 2,4 GHz) oraz APU Athlon 5350 (4 rdzenie Jaguar, taktowanie 2,05 GHz).

Nowa architektura została opracowana przez VIA wspólnie z firmą Centaur Technology, która w latach 90 znana była głównie z produkcji procesorów IDT WinChip. Efekt tej współpracy wydaje się znajdować swoje odzwierciedlenie w wynikach wydajności - w różnych testach syntetycznych układ VIA znacznie wyprzedził procesor Atom Z3770, prawie zrównując się pod względem wydajności z Athlonem 5350 od AMD. Niestety nie podano jaki jest wskaźnik TDP nowych procesorów.

VIA zamierza uruchomić masową produkcję procesorów pod koniec przyszłego miesiąca, natomiast oficjalna premiera odbędzie się za 55 dni. Na stronie firmy Centaur zamieszczono nawet licznik odliczający do tej chwili.

Czy tym razem VIA uda się odnieść jakikolwiek, nawet mały sukces? Tego niestety nie wiadomo. Procesory VIA z poprzednią architekturą, wprowadzone na przełomie 2008 i 2009 roku pomimo dość dobrej wydajności na tle ówczesnych Atomów, niestety przeszły na rynku bez większego echa. Jak będzie tym razem, zobaczymy.