Wayback Machine pozostaje niezwykle popularny wśród internautów, dziennikarzy i archiwistów zainteresowanych zobaczeniem, jak strona internetowa wyglądała w przeszłości, nawet jeśli strona ta lub całe witryny zostały później usunięte. Podczas gdy Wayback Machine pozwala cofnąć się w czasie, Internet Archive wymyśliło "Wayforward Machine", który robi coś przeciwnego. Osoby odwiedzające Wayback Machine mogą przenieść się o 25 lat w przyszłość i zobaczyć jak będzie wyglądać wtedy internet.Wchodząc na stronę wayforward.archive.org możemy wpisać adres interesującej na strony i poprzez kliknięcie "Go Forward" ruszamy w podróż. Jak się jednak okazuje, jakiego byśmy adresu nie wpisali, praktycznie za każdym razem jesteśmy zasypywani na ekranie masą wyskakujących okienek z różnymi komunikatami. Jedne z nich informują, że trzeba uiścić opłatę aby mieć dostęp do danej witryny, inne że prawa autorskie na dany kontent zostały przedłużone o 200 lat, a jeszcze inne dają do zrozumienia, że portal czy dana strona nie możemy zagwarantować dokładności bezpłatnych treści.

Oczywiste jest to, że Wayforward Machine ma za zadanie pokazać zagrożenia dla wolności internetu i bibliotek takich jak Wayback Machine. W 2020 roku czterech czołowych wydawców książek pozwało przecież Wayback Machine, które przechowuje zeskanowane kopie książek chronionych prawami autorskimi i które można pobrać ze strony openlibrary.org

"Archiwum internetowe stoi przed pozwem ze strony kartelu wydawców korporacyjnych, który zagraża odwiecznemu prawu bibliotek do kupowania, przechowywania i wypożyczania materiałów dla społeczeństwa. Dołącz do naszej kampanii #EmpoweringLibraries" - czytamy na stronie docelowej "IA2046"