Bitmain, wiodący twórca układów scalonych specyficznych dla aplikacji (ASIC) do wydobywania kryptowalut i producent maszyn Antminer, potwierdził, że Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) powiadomił swoich klientów o planowanych podwyżkach cen produkcji chipów. "Rano 25 (sierpnia) TSMC powiadomiło wszystkich klientów, że wszystkie procesy półprzewodnikowe podniosą ceny o 20% od teraz" - czytamy w oświadczeniu Bitmain.

Tsmc

Wcześniej TSMC poinformowało swoich klientów o swoich planach podniesienia cen za zamówienia, które mają być realizowane od grudnia. Największa na świecie odlewnia zamierza podnieść ceny wafli przetwarzanych w nowszych technologiach procesowych N7 i N5 o 10%, a ceny starszych węzłów N16 i wyższych o 20%. Ten ruch zwiększy przychody TSMC, ale zwiększy też i koszty dla firm takich jak AMD, Bitmain i Qualcomm. Zwiększone koszty produkcji mogą prowadzić do wzrostu cen, chociaż dopiero za jakiś czas okaże się, jak znacząco wpłynie to na rzeczywiste ceny, biorąc pod uwagę fakt, że wiele produktów nie jest sprzedawanych w sugerowanych cenach przez producenta.

Firma Bitmain sprzedaje swoje maszyny do kopania kryptowalut Antminer ze znaczną premią i zwykle sprzedaje wszystko, co robi, niemal natychmiast. Firma potrzebuje więcej układów ASIC od TSMC, więc chętnie dopłaca i prosi o dodatkową pulę układów (oczywiście, jeśli TSMC może to zapewnić), aby zbudować więcej Antminerów. Teraz Bitmain może podnieść ceny swoich maszyn, powołując się na podwyżki cen TSMC. Firma twierdzi, że we wrześniu otworzy sprzedaż kolejnej partii Antminerów, która zostanie dostarczona w drugim lub trzecim kwartale 2022 r.

Ceny sprzętu do wydobywania kryptowalut akurat dla większości są mniej ważne. Ciekawe jak zapowiedziane a nawet już wdrożone (zgodnie z komunikatem) podwyżki wpłyną na ceny podzespołów dla normalnych użytkowników.