Starzejąca się populacja Chin i spadający wskaźnik urodzeń wywołały ostatnio w rządzie wysoki alarm, a nowe dane ze spisu powszechnego ujawniają jeszcze większy spadek liczby nowych urodzeń niż oczekiwano, donosi South China Morning Post. W oparciu o te dane i ogólną niechęć do posiadania większej liczby dzieci, populacja kraju może zostać zmniejszona o połowę już w roku 2050, zgodnie z badaniami opublikowanymi w Journal of Xi'an University of Finance and Economics

Chinapop

Aby zmotywować pary do zakładania większych rodzin, Chiny rozszerzyły ostatnio politykę posiadania dwojga dzieci do trzech. Jednak naukowcy stojący za nowym badaniem odkryli, że głównymi przeszkodami uniemożliwiającymi parom zakładanie większych rodzin wydają się być problemy ekonomiczne i brak systemów wsparcia społecznego. "Ludzie ośmielają się nie mieć dzieci ze względu na rosnącą presję ekonomiczną" - napisali naukowcy w swoim artykule. "Istnieją również poważne niedobory usług wspierających rodzenie dzieci i opieki". Chiński rząd próbował uczynić edukację oraz mieszkania bardziej przystępne cenowo, ale naukowcy twierdzą, że nowe środki nie idą wystarczająco daleko.

Tymczasem nowe dane ze spisu powszechnego - które według SCMP są prawdopodobnie najdokładniejsze w historii dzięki nowej metodologii i praktykom porównywania - mówią, że dzieci stanowią obecnie 17 procent populacji Chin, podczas gdy osoby w wieku powyżej 60 lat stanowią 18 procent. Naukowcy twierdzą, że po raz pierwszy w znanej historii starsza grupa przewyższa liczebnie młodszą. To alarmująca prognoza, która może być sporym problemem dla pozycji Chin jako światowego supermocarstwa - choć w prognozach tych można znaleźć sporo spekulacji.