Według analiz opublikowanych we wtorek energia odnawialna, taka jak projekty wiatrowe i słoneczne, jest już tańsza w budowie niż eksploatacja 40% istniejącej floty węglowej na świecie. W raporcie opisującym, w jaki sposób świat może wycofać najbardziej zanieczyszczające paliwo, jednocześnie wspierając ożywienie gospodarcze po pandemii koronawirusa, grupa ekspertów powiedziała, że węgiel osiągnął "punkt krytyczny" pod względem finansowym, co czyni go niekonkurencyjnym na większości rynków.

Autorzy szacują, że jedna trzecia światowej floty węglowej jest już droższa w eksploatacji niż w przypadku budowy nowych rozwiązań w zakresie energii odnawialnej, w tym magazynowania akumulatorów.

Liczba ta ma wzrosnąć do 73% floty do 2025 r., Jak wynika z analizy, która wykazała również, że zastąpienie całej floty węglowej czystą energią z odnawialnych źródeł mogłoby przynieść oszczędności netto globalnej gospodarce już w 2022 r.

Szybsze przejście z węgla na czystą energię jest w naszym zasięgu i pokazujemy, jak zaprojektować to przejście w sposób, który pozwoli zaoszczędzić pieniądze klientom energii elektrycznej na całym świecie, jednocześnie pomagając w sprawiedliwym przejściu dla pracowników i społeczności
- powiedział Paul Bodnar, dyrektor zarządzający dyrektor Rocky Mountain, który był współproducentem badań. Porozumienie klimatyczne z Paryża z 2015 r. zobowiązuje narody do ograniczenia globalnego ocieplenia do znacznie poniżej dwóch stopni Celsjusza (3,6 Farenheit) powyżej temperatur z okresu przedindustrialnego poprzez znaczne ograniczenie emisji. Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu powiedział, że aby cel 1,5C został osiągnięty, globalne zużycie węgla musi spaść o 80% poniżej poziomów z 2010 roku do 2030 roku.

Analiza wykazała, że 81% floty węglowej Unii Europejskiej było dziś niekonkurencyjne - co oznacza, że bez wsparcia państwa elektrownie przestałyby działać.
W Chinach liczba ta wynosi obecnie 43%, wzrastając do prawie 100 procent w ciągu pięciu lat. Raport nie uwzględniał wpływu węgla na środowisko i zdrowie.

Energia węglowa szybko staje się przyczyną starzenia się gospodarki, niezależnie od polityki cen węgla i zanieczyszczenia powietrza
- powiedział Matt Gray, dyrektor zarządzający i dyrektor ds. Energii i mediów w Carbon Tracker Initiative.
Zamknięcie zdolności produkcyjnej węgla i zastąpienie go tańszymi alternatywami nie tylko pozwoli zaoszczędzić pieniądze konsumentom i podatnikom, ale może również odegrać istotną rolę w nadchodzącym ożywieniu gospodarczym