Korzystasz z systemu Windows i planujesz aktualizację do najnowszej wersji? Jeśli tak, to powinieneś poznać Windows Update Delivery Optimization (WUDO) - funkcję, która działa podobnie jak BitTorrent i choć przyśpiesza rozprowadzanie dostępnych poprawek wewnątrz sieci lokalnej, przy domyślnych ustawieniach może nadmiernie obciążać nasze łącze.

- WUDO najłatwiej wytłumaczyć przez podobieństwo do sieci peer-to-peer (P2P), jak BitTorrent. Twój komputer łączy się z Microsoftem i pobiera zaufaną listę plików, których potrzebuje do wykonania aktualizacji. Następnie "pyta" innych użytkowników sieci w pobliżu, czy mają pliki, których potrzebujesz - mówi Chester Wisniewski, Sophos Senior Security Advisor.

W najgorszym przypadku Twój komputer skończy, ściągając najnowsze uaktualnienia z serwerów Microsoftu. W najlepszym - z innego komputera w Twojej sieci domowej lub lokalnej, który ten update ma już za sobą. Dzięki temu, jeśli masz do zaktualizowania na przykład 3 komputery, wystarczy, że jeden z nich pobierze potrzebne pliki, a reszta będzie mogła skorzystać z jego zasobów, ściągając aktualizacje zwykle od 10 do 100 razy szybciej.

Jeśli Twój komputer nie znajdzie potrzebnych plików w sieci lokalnej, to - tak jak w przypadku sieci BitTorrent - będzie szukał wśród innych najbliższych komputerów w internecie, które mogłyby pomóc. Dzięki temu serwery Microsoftu są mniej obciążone i działają bardziej efektywnie, a Ty ściągasz update możliwie najszybciej.

Ale to wymaga poruszenia trzech kluczowych kwestii:
  • Czy bezpiecznie jest ściągać zaufane aktualizacje od niezaufanych komputerów?
  • Czy muszę udostępniać, żeby pobierać?
  • Czy WUDO jest włączone automatycznie?

Odpowiedź brzmi: "tak", "tak" i "tak".

Włączone domyślnie


Niestety funkcja jest włączona bez wiedzy użytkownika po instalacji systemu, co może spowodować znaczące pogorszenie jakości łącza internetowego - gdy pobierzesz aktualizację, inni użytkownicy będą korzystali z Twoich plików i obciążali Twój internet. Na szczęście, w razie potrzeby WUDO można wyłączyć. Trzeba udać się do wcale nie tak oczywistej sekcji: Ustawienia ? Uaktualnienia i bezpieczeństwo ? Windows Update - Ustawienia zaawansowane ? Wybierz sposób instalowania aktualizacji ? Wybierz sposób dostarczania aktualizacji.

Masz trzy możliwości:
  1. WUDO wyłączone. Twój komputer pobierze aktualizacje tylko z serwerów Microsoftu.
  2. Komputery w sieci lokalnej. WUDO będzie wymieniać pliki tylko wewnątrz sieci lokalnej.
  3. Komputery w sieci lokalnej i w Internecie. WUDO będzie potencjalnie wymieniać pliki z komputerami spoza sieci lokalnej.

Z którego ustawienia powinieneś skorzystać? Jeśli masz więcej niż jeden komputer w swojej sieci LAN, środkowa opcja pozwoli pobrać aktualizacje efektywniej, bez dodatkowego obciążania łącza. Jeśli możesz sobie pozwolić na udostępnianie części swojego łącza na upload, wybierz trzecią opcję, a zrobisz przysługę zarówno sobie, bo szybciej ściągniesz aktualizacje, innym użytkownikom, bo będą mogli pobierać od Ciebie, jak i Microsoftowi, bo dzięki temu zmniejszą obciążenie własnych serwerów. Należy po prostu pamiętać, że opcja trzecia jest wybrana standardowo i musisz ją zmienić, jeśli Ci nie odpowiada - radzi Wisniewski.