Według zaktualizowanego raportu zatwierdzonego przez prawie 14 000 naukowców, ekologiczne parametry życiowe planety są w tragicznym stanie. Jeszcze zanim się ukazał nowy raport, wiedzieliśmy, że będzie przedstawiał on ponure perspektywy co do przyszłość życia na Ziemi. Pierwsze zdanie z raportu, opublikowane w środę w czasopiśmie BioScience, wskazuje, że panel naukowców ogłosił stan zagrożenia związanego ze zmianą klimatu, który może spowodować "nieopisane cierpienie"

News09

"Zaktualizowane parametry życiowe planety, które przedstawiamy, odzwierciedlają konsekwencje nieubłaganego biznesu (...) Główną lekcją z COVID-19 jest to, że nawet kolosalnie zmniejszony transport i konsumpcja nie wystarczą, a zamiast tego wymagane są transformacyjne zmiany systemowe, które muszą wznieść się ponad politykę" - czytamy w czasopiśmie. Live Science zauważa natomiast, że naukowcy stojący za zaktualizowanym raportem planują ponownie za kilka lat ponownie zbadać witalność planety. Jeśli do tego czasu chcemy zobaczyć poprawę, naukowcy zalecają podjęcie trzech kluczowych kroków.

Po pierwsze, mówią, że jako planeta musimy przestać używać i zakazać paliw kopalnych. Następnie musimy narzucić "wysoką" cenę na dwutlenek węgla, aby zniechęcić do emisji, i wreszcie musimy chronić i odbudowywać lasy, tereny podmokłe i inne naturalne pochłaniacze dwutlenku węgla na naszej planecie. "Wdrożenie tych trzech polityk wkrótce pomoże zapewnić długoterminową stabilność ludzkiej cywilizacji i dać przyszłym pokoleniom możliwość rozwoju" - czytamy w gazecie